Třetí největší trpasličí planeta Sluneční soustavy dosud nemá jméno
Má zatím jen katalogové označení (225088) 2007 OR10 a v minulosti měla neoficiální přezdívku “Sněhurka”, přestože má její povrch tmavě rudohnědou barvu. Dnes už se proto tato přezdívka nepoužívá.
S největším průměrem 1535 kilometrů (a dalšími rozměry nepravidelného tělesa 1280 a 1200 kilometrů, s maximálními chybami 200 až 300 kilometrů) jde o největší momentálně nepojmenované těleso Sluneční soustavy.
Jde zároveň pravděpodobně o třetí největší těleso za drahou Neptuna, po trpasličích planetách Pluto a Eris a momentálně i o třetí od Slunce nejvzdálenější známé velké těleso, po čerstvě objeveném objektu V774104 a trpasličí planetě Eris. Svými rozměry zřejmě předčí i již pojmenované a široce diskutované trpasličí planety Haumea (která má nepravidelný oválný tvar s rozměry 1920x990 kilometrů, ale menší objem) a Makemake (s průměrem 1430 kilometrů).
Vědci pro tato zjištění získali dostatečně přesná data teprve nedávno, v květnu 2016, po zpracování nových pozorování vesmírných dalekohledů Herschel Space Observatory a Kepler (konkrétně mise s označením K2).
Objekt 2007 OR10 oběhne Slunce po eliptické protáhlé oběžné dráze jednou za 547 a půl roku, přičemž nejvíce se ke Slunci přiblíží na 33 astronomických jednotek a nejvíce se od Slunce vzdálí na téměř 101 astronomických jednotek. Naposledy se nacházel nejblíže Slunci v roce 1857 a nyní se nachází ve vzdálenosti 87 a půl astronomické jednotky od Slunce.
Do nejvzdálenějšího bodu své oběžné dráhy doputuje nejdříve v roce 2130. Jeho oběžná perioda je “zachycena” prostřednictvím gravitačních sil v rezonanci 3:10 s planetou Neptun. Jeho rotační perioda činí asi 45 hodin a je tedy jedna z nejdelších u objektů Sluneční soustavy. Objekt má zřejmě tvar tzv. MacLaurinova sféroidu (obecně trojosého elipsoidu). U objektu 2007 OR10 zatím astronomové nezpozorovali žádný měsíček, jehož případná existence resp. pohyb kolem mateřského tělesa by umožnily podstatně zpřesnit fyzické parametry 2007 OR10.
Astronomové předpokládají, že na povrchu objektu 2007 OR10 se nachází mj. vodní led, zmrzlý dusík, zmrzlý oxid uhelnatý a zmrzlý metan. Právě zmrzlý metan se pod dopadem slunečního světla a kosmického záření zbarvuje do ruda, podobně jako na povrchu Pluta nebo na povrchu další pravděpodobné trpasličí planety Quaoar.
Během největšího přiblížení objektu 2007 OR10 ke Slunci se pravděpodobně část zmrzlého metanu odpaří a vytvoří buď tenkou atmosféru nebo unikne nenávratně do vesmíru.

Zdroje: Phys.Org, AstroWatch, CosmosUp, Centauri Dreams, ExtremeTech, Sci Tech Universe, The Astronomical Journal
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.