Tisk postaviček pro animaci
3D tiskárna, která místo stránek tiskne malé trojrozměrné objekty, se poprvé uplatnila ve filmovém průmyslu. Takové figurky si zahrají ve filmu Coraline.
Postavičky z animovaných filmů, jako je například Wallace and Gromit nebo Slepičí úlet, se vytvářejí z plastelíny a každý výraz tváře se na nich musí pečlivě vymodelovat navlhčenými prsty. Tvůrci nového animovanému filmu se však od této tradice odklonili. Figurky, které hrají ve filmu s názvem Coraline, jsou dílem trojrozměrného tisku. Design každé z nich vznikne v počítači a podle pokynů softwaru pak 3D tiskárna postupně vrství plastickou hmotu, nylon nebo kovový prášek. Každá vrstva je tlustá jen 16 mikrometrů a tvrdne poté, co přes ni přejede laserový paprsek.
Tvůrci filmu si na 3D tiskárně vytvořili sérii hlav jednotlivých postaviček, z nichž má každá jiný výraz. Teoreticky je podle zprávy v NewScientist možné "vytisknout" si od jedné postavy až čtvrt milionu obličejů s jemně laděným výrazem. Film se ve Spojených státech dostane do kin až příští měsíc, ale podle reklamních videoklipů jsou obličejíčky jeho hrdinů stejně přesvědčivé jako u Wallace a Gromita.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.