Thomas Kulidakis: Dvojí metr twitterové diplomacie Donalda Trumpa ohrožuje celý svět

12. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Horečná aktivita na letadlové základně Velké Británie na Kypru dokazuje, jaká v oblasti panuje nervozita

Zálibu amerického prezidenta ve sdílení bezprostředních myšlenek prostřednictvím Twitteru by bylo možné brát jako svého druhu zábavnou kratochvíli. Kdyby se ovšem nejednalo o muže velícího nejmocnější armádě světa.

Šéf Bílého domu totiž nemá za úkol svět bavit, ale ideálně moudře vést státy příslušející k Západu, k němuž i my patříme. A v tom Donald Trump selhává a začíná být pro smích s příměsí děsu.

Měl by tedy raději dlouze a moudře za pomoci poradců zvažovat všechny aspekty svého konání, než se rozhodne napsat krátký vzkaz na internet. Dopady krátkozraké impulzivnosti jsou zřetelně znát v oblasti jihovýchodního Středomoří, které momentálně více než cokoliv jiného připomíná přehlídku na veletrhu bojové techniky.

Bojové loďstvo včetně ponorek, horečná aktivita na letadlové základně Velké Británie na Kypru i americké základně na řecké Krétě jasně dokazují, jaká v oblasti panuje nervozita. Kyperská vláda už na začátku hrozícího zásahu proti Sýrii přispěchala s ujištěním, že Kypru nic nehrozí, protože Kypr se nijak nezapojuje do případných operací.

Vzhledem k tomu, že se původně kyperského kabinetu nikdo na nic neptal, pozdější slova ruského velvyslance v Libanonu potvrdila, že když nějaká vláda něco preventivně dementuje, je dvojnásobný důvod k obavám.

Donald Trump

Bašár Asad v nejlepší pozici

O svou kyperskou základnu, na níž je letectvo RAF v pohotovosti, se už obává i Londýn. Momentálně obdobně ujišťuje také Řecko, že se lidé nemusí ničeho bát a případná ruská odveta by se ho netýkala. Což je dost dobře možné, protože proč by si Moskva kazila jinak dobré vztahy s Aténami a také kyperskou Nikósií.

V Řecku je ale také vzácná vojenská návštěva ze Spojených států a nečekaně se ukázal také šéf amerických leteckých sil. Mimochodem, v řeckých kuloárech a médiích je znát úleva, že vše zlé je k něčemu dobré. Vždyť v regionu se armády velmocí skoro třou o sebe, takže si prý Turecko dvakrát rozmyslí, zdali hrotit vztahy. Prozatím si pilně volají turecký prezident s americkým i ruským a všichni čekají, co se bude ohledně Sýrie dít dál.

V nejhorším případě dojde k vojenskému zásahu, Rusové odpoví pokusem o sestřelení raket nebo zlikvidování jiného druhu útoku. A navíc napadnou také místa odpalu, včetně zmiňovaných základen.

Britská vojenská základna na Kypru

V nejlepším Donald Trump couvne, čímž se opět znemožní, protože po siláckých slovech nic neudělá a jen se potvrdí, že Spojené státy americké v Sýrii přenechaly pozici Rusku, Íránu, Turecku, Saúdům a v neposlední řadě evropským ochotným, přičemž mezi ně patří hlavně Francie a Velká Británie. A platí, že Rusko má momentálně stále největší slovo do příštího dění a ještě se ani jednou nedostalo do defenzívy.

Vzhledem k tomu, že syrská zástupná válka hrozí neustále střetem velmocí, který zatím odnesly jen vojáci ruské soukromé armády jménem Wagnerova skupina, íránští poradci a podobně, neměl by Donald Trump přilévat olej do ohně. Obzvláště v situaci, kdy opravdu a skutečně nevíme, kdo za útokem stál a jestli nové údajné francouzské důkazy o Asadově vině jsou pravdivé.

Thomas Kulidakis

Nynější Trumpovo počínání je o to horší, že opravdu působí jako záminka. Proč přechází mlčením například do středověku rozbombardovaný Jemen? Protože Saúdům raději dodává zbraně a korunního prince coby spojence vítá ve Washingtonu? Proč bychom měli přehlížet hrůzné činy spojenců a hledat záminky pro eskalaci v Sýrii?

Vždyť opravdu, zdá se, že Bašár Asad s Rusy a Íránem v zádech nebyl nikdy v lepší pozici, a ví, že chemický útok dává dobrou záminku. Mohl to udělat, ale nemusel, počkejme na opravdové vyšetření. Každopádně, když budeme mít štěstí, přežijeme další den s impulzivní twitterovou rukou na ovladači největší vojenské mašinerie světa.

autor: thk
Spustit audio