Tereza Zavadilová: Mark Zuckerberg se vynořil jako vítěz s image Caesara

2. říjen 2024

S Markem Zuckerbergem a jeho skupinou postavenou kolem Facebooku to předloni vypadalo bledě. Samozřejmě, relativně bledě – stále to byl sice trochu zchudlý, ale stále miliardář s obrovským globálním vlivem. Ale akcie jeho firmy Meta padly na dlouhodobé minimum, investoři byli neklidní z hospodářských výsledků firmy i ze zatím nepříliš úspěšné sázky na takzvané metaversum. 

Teď je zas všechno jinak. Zuckerberg jede na vítězné vlně a jeho jmění dokonce překročilo hranici 200 miliard dolarů, což je pomyslná vstupenka mezi nejbohatší lidi světa. Kromě něj tam jsou ještě Elon Musk, zakladatel Amazonu Jeff Bezos a francouzský vládce luxusu Arnault. Investoři se do Mety vrátili a akcie jsou na rekordu. 

Čtěte také

Za nově nabytým sebevědomím stojí hlavně úspěch na poli umělé inteligence, protože takzvaná Meta AI je nejužívanějším asistentem na světě. Ovšem asi ještě bude veselo. 

Sebevědomý Zuckerberg povyhrožoval internetovým tvůrcům obsahu, grafikům, fotografům, amatérským pisálkům a režisérům, kteří chtěli, aby Meta za to, že využívá jejich dílo jako zdroj pro umělou inteligenci, platila.

Do podobných sporů se dostal mnohokrát s vydavateli tradičních médií – protože Facebook zveřejňuje zpravodajský obsah, zobrazuje na něm reklamu a kasíruje ji sám, vydavatelům za to neplatí vůbec, nebo málo.

Podobně se chová také Google a jiné vyhledavače a sociální sítě, což je předmětem mnoha soudních sporů v řadě zemí, ale je vcelku jasné, kdo tahá za kratší konec. Loni Facebook v Kanadě zablokoval zobrazování veškerého zpravodajského obsahu poté, co vydavatelé chtěli po Metě podíl z reklamy. 

Tvůrci přeceňují hodnotu své práce?

Tento týden to Zuckerberg řekl naplno v rozhovoru pro magazín Verge. Tvůrci a vydavatelé přeceňují hodnotu své práce. Jestli nechtějí, abychom umělou inteligenci trénovali na jejich tvorbě, tak prostě nebudeme. Za peníze uzavřeme jen vybraná partnerství a vás nechceme. 

Čtěte také

Zuckerberg, který tak reagoval na žaloby některých tvůrců o zneužívání jejich obsahu, si ostrý slovník evidentně může dovolit. Obsahu je tolik, že se vždy najde dostatek subjektů, které svůj obsah poskytnou zadarmo. A rádi. Což může být obří riziko.

Vydavatelé zpravodajských médií už roky bojují proti zneužívání obsahu cizími platformami a tomu, že téměř mizí distribuční formy tradičních médií, obsah se konzumuje hlavně přes sociální sítě. Proto mediální domy svůj obsah zamykají za předplatné.

Co zůstává na internetu zadarmo, je ze zpravodajského hlediska až na výjimky obsah horší kvality. Někdy jde vyloženě o Fake News či propagandistické a zmanipulované věci. A protože se AI krmí tím, co na internetu najde, můžeme čekat, že internet bude zaplavovat další a další nekvalitní obsah, nyní kvalitně přemletý umělou inteligencí.

Tereza Zavadilová

Stálicí v médiích se v posledních letech stal Elon Musk se svými výstřednostmi. Zuckerberg se dosud tolik nepředváděl, působil spíš trochu jako robot. Teď ale změnil image.

Na veřejnost chodí v tričku s řeckými citáty někdejších diktátorů. Například: Utrpení učí, Kartágo musí být dobyto a Buď Zuckerberg, nebo nic.

Coby obdivovatel Gaia Julia Ceasara si nechal narůst kudrnaté vlasy ve stylu římských císařů. Asi se i tady máme na co těšit. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio