Teplotní výkyvy na konci doby ledové

22. září 2010

Výzkum grónského ledovce ukázal, že poslední doba ledová byla zakončena dvěma prudkými teplotními výkyvy.

Science Express - online verze časopisu Science - přinesl 19. 6. článek týmu odborníků z Evropy, Japonska a USA shrnující výsledky jejich výzkumu zaměřeného na hloubkový průzkum grónského ledovce. V období 1998 až 2004 dobývali členové týmu uprostřed Grónska ledové jádro, aby jeho analýzou zjistili průběh teplot a srážkové činnosti v minulých dobách. Válec ledu měl průměr 10 cm a celkovou délku asi 3 km.

Základna výzkumného týmu v Grónsku

Rozborem jednotlivých vrstviček ledovce dospěli vědci k závěru, že před asi 14 700 lety došlo k prvnímu prudkému oteplení ovzduší severní polokoule. Během 50 let zde teplota vzrostla o 12 °C. Toto teplé období trvalo do doby před 12 900 lety. Pak se zase na zhruba 1200 let vrátily hluboké mrazy. Před 11 700 lety se pak opět náhle oteplilo. S každou teplotní změnou došlo i k velkým "reorganizacím" v atmosférickém proudění na severní polokouli.

Vědce překvapila náhlost těchto proměn. Připadá jim, že probíhaly tak prudce, jako by někdo zmáčknul tlačítko. Nevylučují, že i v budoucnosti by teplotní proměna mohla přijít takto náhle. Říkají, že lidstvo by se mělo snažit přijít na to, jak k takovým událostem dochází a jak se rozvíjejí, aby se na ně mohlo připravit. Zatím ale vědci takové znalosti nemají.

autor: Hynek Moravec
Spustit audio