Světlo zavázané na uzel

19. leden 2010

Zauzlovat se dá všechno možné - horolezecké lano, tkanička od bot i stužka na vánočním dárku. Britští fyzikové ale uzlování posunuli do zcela nové roviny, když se jim podařilo vytvořit komplikované smyčky jen z paprsků světla.

"Paprsek světla se podobá toku vody v řece," říká Mark Dennis z Bristolské univerzity. "Přestože obvykle 'teče' přímo po rovných liniích - například těch, které vytváří laserové ukazovátko - může se světlo také točit a v prostoru tak vytvářet optické víry." Tyto struktury umí vědci vytvořit pomocí počítačem vytvářených hologramů, které mění směr světelných paprsků.

Mark Dennis a jeho kolegové z dalších britských univerzit při tvorbě hologramů využili matematickou teorii uzlů - zatím jen abstraktní matematický směr, který se inspiroval vznikem uzlů na provázcích a tkaničkách od bot. Speciálně navržené hologramy pak dokázaly optické víry "zavázat" do podoby uzlů, které nejsou nepodobné těm, s nimiž si děti hrají na táborech. Světelné uzly představují velký posun v kontrole světelných paprsků, který se podle vědců téměř jistě uplatní v laserových zařízeních příští generace.

Speciálně navržené hologramy dokázaly optické víry "zavázat" do podoby uzlů

Zdroj: University of Bristol, Nature Physics

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.