Svaly bez námahy?

31. srpen 2012
Monitor

Sen o velkých a silných svalech bez nutnosti pravidelných návštěv posilovny se zřejmě o krok přiblížil realitě. Vědcům se podařilo identifikovat protein, který hraje ústřední roli ve zvětšování svalové hmoty.

Protein Grb10 se nachází uvnitř buněk, kde negativně reguluje působení inzulínu a na inzulínu závislého růstového faktoru. Jeho funkci tým australských vědců zkoumal na laboratorních myších. Zablokování proteinu Grb10 během nitroděložního vývoje způsobilo, že novorozené a později i dospělé myši měly silnější a objemnější svaly než jejich kolegyně s funkčním proteinem. Tento rozdíl byl daný spíš větším počtem svalovým vláken než jejich zvětšováním. Jejich metabolické vlastnosti přitom byly stejné jako u normálních myší.

Vědci tak díky myším svalovcům objevili zcela nový způsob regulace vývoje muskulatury, který by se dal využít k cíleného zvětšování svalové hmoty a zlepšení jejích regeneračních schopností. Tato terapie by mohla výrazně pomoci pacientům po úrazech stejně jako těm, jejichž nemoc souvisí se zánětem svalů či jejich chátráním. Mezi ně patří svalová dystrofie nebo třeba cukrovka druhého typu.

Zdroj: FASEB Journal

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu