Studený hnědý trpaslík
Mezinárodní tým astronomů objevil zatím nejstudenějšího hnědého trpaslíka.
Hnědý trpaslík se přezdívá tělesům, která jsou příliš málo hmotná na to, aby mohla zářit jako opravdové hvězdy. Díky své gravitaci se sice smrští, zahřívají a vydávají červené světlo, ale teplota jejich jádra nestačí na dlouhodobé udržování termonukleárních reakcí. První hnědý trpaslík byl detekován teprve v roce 1995. V současnosti jsou známé dvě třídy hnědých trpaslíků: třída L s teplotou 1200 až 2000 stupňů Celsia a třída T s teplotou nižší než 1200 stupňů.

Jeho nově objevený kolega dostal poněkud komplikované jméno: CFBDS J005910.83-011401.3. Jedná se o izolovaný objekt 15krát až 30krát hmotnější než Jupiter, který neobíhá kolem žádné další hvězdy. Od naší Sluneční soustavy je vzdálený asi 40 světelných let. Jeho teplota činí pouhých 350 stupňů Celsia. To znamená, že zřejmě nepatří ani do jedné ze dvou dosud známých skupin hnědých trpaslíků, ale představuje prvního zástupce nové třídy, ve zprávě na stránkách Astronomy and Astrophysics označované písmenem Y.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.