Studenou válku Američané v 50. letech až tak neřešili. Zajímalo je něco jiného
Jaká byla 50. léta pro americkou politiku? Studená válka hrála paradoxně menší roli, než by se na první pohled mohlo zdát. Rozhodovaly jiné věci: masové rozšíření televize a první počítače.
O tom všem píše David Halberstam v knize Černobílé desetiletí – 50. léta a Spojené státy. Knihu, která vyšla v roce 2002, přečetla, zajímavé ukázky z ní vybrala Petruška Šustrová. Reprízu pořadu najdete na webu jen do 4. února 2024.
Související
-
50. léta? Nejen procesy, chceme ukázat, jak obrovsky se změnila společnost, říká o výstavě historik
Od konce června je v Národním muzeu k vidění výstava Padesátá léta. Žijeme dnes v něčem „padesátky“, aniž bychom o tom věděli?
-
50. léta a poezie? Ta nejzajímavější vznikala u „politických“ ve vězení, míní historička
Necelé tři roky po skončení 2. světové války se Československo stalo totalitním státem. Do vězení se dostávali nevinní lidé, vznikaly tábory nucených prací.
-
50. léta je třeba připomínat. „Uráží mě, když někdo tvrdí, že bylo dobře,“ říká Emília Vášáryová
„Práce mě drží a díky za ni,“ přiznává v Blízkých setkáních populární slovenská herečka, která ráda přijala roli v televizním seriálu Herec o kruté atmosféře 50. let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.