Stromy v Nunavutu před rokem 2100?

24. září 2012
Monitor

Klimatické změny by podle vědců mohly obnovit ekosystém, který existoval před víc než 2,5 miliony let.

Ostrov Bylot Island o rozloze asi 11 000 km2 leží v Baffinově zálivu. Nedávno zde byl objeven fosilizovaný les, jehož stáří se na základě paleomagnetické analýzy sedimentů, v nichž stromy rostly, odhaduje na 2,6 až 3 miliony let. Paleomagnetická analýza vychází z poznatku, že horniny si mohou uchovávat informace o směru a velikosti magnetického pole Země. Další zkoumání sedimentů, vzorků dřeva a pylu pak odhalilo, že v době, kdy zde rostl les, se průměrná roční teplota pohybovala okolo nuly.

Dnes se průměrná roční teplota na Bylot Island pohybuje okolo -15 stupňů Celsia. To se však s postupujícími klimatickými změnami může změnit. Podle výsledků modelování by zde stromy jako vrby, borovice a smrky, které tvořily pravěký les, mohly znovu růst už před rokem 2100. Vyloučena není ani zdejší existence dubů a ořechovců, které rostly ve stejném období v sousedící oblasti.

Zdroj: Université de Montreal

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.