Společnost ovlivňuje výběr jídla

7. srpen 2009

Pokud jste žena a večeříte s mužem, pravděpodobně si dáte méně kalorické jídlo, než kdybyste se šla najíst s jinou ženou.

K tomuto závěru došli psychologové z McMaster University, kteří dlouhodobě sledovali společnost a její výběr jídla ve třech velkých univerzitních kafeteriích. Zjistili, že mladé ženy, které obědvaly v pánské společnosti, si na talíře nakládají méně kalorické jídlo než v případech, kdy se šly naobědvat s kolegyněmi. Pokud jedly ve smíšené společnosti, bylo jídlo spíše na dolním konci kalorického žebříčku a platila jednoduchá závislost - čím více mužů okolo, tím méně kalorií. A vůbec nejkaloričtější obědy si ženy vybíraly tehdy, když jedly v čistě dámské společnosti.

Psychologové si tento pozoruhodný zjev vysvětlují všudypřítomnou reklamou, která prezentuje jen velmi štíhlé ženy. Díky ní se mohla ujmout představa, že menší a méně kalorické jídlo působí "ženštěji" než plný talíř něčeho nepříliš zdravého. Žena, která se v jídle omezuje, pak díky tomu vypadá pro muže atraktivněji. A jak jsou na tom muži? Podle výsledků studie, kterou zveřejnil odborný časopis Appetite, si s něčím takovým hlavu nedělají - jejich výběr jídla není ovlivněn ani počtem, ani pohlavím spolustolovníků.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.