Špičková studentská věda je v Praze
Více než 120 studentů z celého světa přijelo do Prahy soutěžit ve znalostech přírodních, technických i humanitních věd. Jubilejního 25. ročníku akce EUCYS se letos ujala česká Akademie věd. Co pro studenty znamená věda?
Česko reprezentují na soutěži EUCYS čtyři studenti se třemi projekty z biologie, fyziky a počítačů. Soutěže se mohou zúčastnit studenti ve věku 14 až 21 let z celé EU. Jde o středoškoláky a studenty prvních ročníků vysokých škol. Hodnotí je osmnáctičlenná mezinárodní porota složená z předních vědců, Česká republika v ní však zástupce nemá.
Na laureáty čekají také finanční odměny od 3500 eur (zhruba 90 tisíc korun) až po 7000 eur (181 tisíc korun) nebo stáže v mezinárodních výzkumných organizacích, jako jsou například Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě, Evropská kosmická agentura (ESA), nebo se mohou zúčastnit předávání Nobelovy ceny.
Na které oblasti výzkumu se v současnosti čeští mladí vědci zaměřují? Co pro studenty znamená věda? A jak úspěšní jsou v mezinárodních soutěžích jako je např. EUCYS?
Hosté:
Ve studiu přivítáme účastníky letošního ročníku Magdalenu Holcovou a Matěje Sklenáře.
Do diskuze nám můžete v neděli po 22. hodině zatelefonovat nebo napsat své názory na Facebooku, případně do diskuse pod tímto článkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka