Spermie z lidských kmenových buněk
Britským vědcům se jako prvním podařilo "přemluvit" lidské kmenové buňky k tomu, aby se přeměnily ve spermie.
V roce 2006 se týmu vědců z britského NorthEast England Stem Cell Institute (NESCI) podařilo získat spermie z myších embryonálních kmenových buněk. Spermie použili k oplození vajíček, ale mláďata se narodila předčasně a nepřežila. Nyní vědci využili podobnou techniku k tomu, aby získali lidské spermie. Celý proces je velmi náročný, protože pohlavní buňky procházejí komplikovaným dělením meiózou, při které se počet chromozomů sníží na polovinu. Vědcům se nicméně podařilo získat buňky, které splňují hlavní charakteristiky spermií - například mají stejný tvar a dokážou plavat.
Jak se zatím zdá, během vývoje spermií z kmenových buněk řádně proběhl i proces methylace a demethylace, při kterém se k DNA připojují a odpojují methylové skupiny. Methylace se podílí na řízení genové exprese a chyba by se proto mohla na potomcích projevit abnormalitami. Právě problémy s methylací byly zřejmě důvodem předčasného myšího porodu.
Svou metodu, o které píší v časopise Stem Cells and Development, a dosavadní výsledky vědci označují za dobrý první krok. Pokud by se jim techniku podařilo "vyladit", mohly by uměle vytvářené spermie v budoucnosti pomáhat mužům postiženým neplodností. Ještě předtím by ovšem vědci museli získat svolení legislativních orgánů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka