Software na počítání tygrů
Podle pruhů poznáš tygra. To je heslo, kterým se řídí nově vyvinutý software pro ochranáře.
Ke sledování tygrů se v národních parcích používají fotografické pasti, které ovšem tygra zachytí pokaždé z jiného úhlu. Při sčítání populace pak ochranáři musí zdlouhavě porovnávat jednotlivé fotografie, aby podle pruhů na srsti vyřadili zvířata, která past polapila opakovaně. Pro příště si však tuto práci budou moci ušetřit. Ve spolupráci s Wildlife Conservation Society totiž vznikl software, který podle fotografií pořídí trojrozměrný model tygří kůže a porovná jej se všemi snímky v databázi. Najít veškeré existující fotografie jednoho tygra je pak dílem okamžiku.
Software, který popisuje článek v časopise Biology Letters, identifikuje jednotlivé tygry s 95% přesností. Využívá přitom podobné algoritmy jako programy kriminalistů, které jsou určené k porovnávání otisků prstů. Ochranáři si od softwaru, který se dá zdarma stáhnout ze stránek www.conservationresearch.co.uk, slibují lepší přehled o jednotlivých tygrech i celé jejich populaci. Software také budou moci využít k určení místa původu tygřích kůží, které se objevují na černém trhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.