Software na počítání tygrů

16. březen 2009

Podle pruhů poznáš tygra. To je heslo, kterým se řídí nově vyvinutý software pro ochranáře.

Ke sledování tygrů se v národních parcích používají fotografické pasti, které ovšem tygra zachytí pokaždé z jiného úhlu. Při sčítání populace pak ochranáři musí zdlouhavě porovnávat jednotlivé fotografie, aby podle pruhů na srsti vyřadili zvířata, která past polapila opakovaně. Pro příště si však tuto práci budou moci ušetřit. Ve spolupráci s Wildlife Conservation Society totiž vznikl software, který podle fotografií pořídí trojrozměrný model tygří kůže a porovná jej se všemi snímky v databázi. Najít veškeré existující fotografie jednoho tygra je pak dílem okamžiku.

Software, který popisuje článek v časopise Biology Letters, identifikuje jednotlivé tygry s 95% přesností. Využívá přitom podobné algoritmy jako programy kriminalistů, které jsou určené k porovnávání otisků prstů. Ochranáři si od softwaru, který se dá zdarma stáhnout ze stránek www.conservationresearch.co.uk, slibují lepší přehled o jednotlivých tygrech i celé jejich populaci. Software také budou moci využít k určení místa původu tygřích kůží, které se objevují na černém trhu.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.