Sociální sítě vám ukazují svět takový, jaký ho chcete vidět, a ne takový, jaký doopravdy je, říká kybernetik Pěchouček
Kybernetik a úspěšný podnikatel Michal Pěchouček působil na řadě světových univerzit a byl v týmu lídra v oblasti IT a sítí, společnosti Cisco. Po návratu do Česka začal učit na pražském ČVUT a přijal nabídku pozice technického ředitele ve společnosti Avast. (repríza)
„Nejtěžší pro mě vždycky bylo nastavit na ČVUT kulturu a fundamentální hodnoty. Prosazuji tři věci, které jsou pro mě zásadní: excelenci – cokoli dělám, musí být špičkové. Nemám rád průměrnou vědu, nemám rád průměrnou výuku a ani inovaci. Dále je to diverzita myšlení. Mezinárodnost znamená porovnávat se, a to ne v české kotlině, ale ve světovém měřítku. A třetí zásadní věcí je pro mě vazba s průmyslem na aplikace – impakt,“ vysvětluje muž, který je špičkou ve svém oboru.
V Česku se neodpouští úspěch a neodpouští se neúspěch. Vše směřuje k průměru a myslím, že nám to škodí.
Michal Pěchouček
Pro Pěchoučka je klíčové, aby vědecká činnost na univerzitě měla význam měřitelný jednak citovaností vědeckých prací jinými vědci, ale zároveň by měl výsledky práce někdo skutečně aplikovat, aby měla reálný význam pro společnost.
Ztrácíme názorovou otevřenost
V této souvislosti mluví o výzkumu umělé inteligence a o možném nebezpečí s ní spojeným. „Chtěl bych pomoci lidem k tomu, aby poznali, kdy už jim umělá inteligence přerůstá přes hlavu.“
Čtěte také
„Umělá inteligence námi manipuluje v oblasti internetu, doporučuje, co si máme koupit nebo kam jít do divadla. Sociální sítě vám ukazují svět takový, jaký ho chcete vidět, a ne takový, jaký doopravdy je.“
„V minulosti, když jsme svět vnímali, jsme byli zvyklí diskutovat, dívat se na něj kriticky. Dnes se nám ztrácí schopnost myslet diverzifikovaně, být otevření jiným názorům,“ myslí si.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Michal Pěchouček mluví i o tom, jak na jeho výsledky reaguje jeho okolí.
Související
-
Host Studia Leonardo: prof. Michal Pěchouček o nebezpečích...
Současná rizika a podoby kybernetických útoků budou tématem čtvrtečního vědeckého interview.
-
Nečekejte, až přijde robot a nahradí vás. Přeškolte se včas, radí kybernetik Mařík
Hostem Magazínu Leonardo byl Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického.
-
Čeká nás přechod na zemědělství 4.0, protože budou chybět lidé, předvídá odborník
Zbyněk Lamplot je chemik a odborník na umělou inteligenci. „Jde mně o to, co jím a piju. A co jí a pije moje rodina,“ říká ze své pozice na téma revoluce 4.0 v zemědělství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka