Slovensko nemělo OF, ale hnutí Veřejnost proti násilí
Když na Slovensku vzniklo 19. listopadu 1989 hnutí Veřejnost proti násilí, šlo o klíčovou událost. I to pak způsobilo konec vedoucí úlohy komunistické strany v Československu.
Čtěte také
Iniciátorem zásadních demokratických změn v československé politice nebylo po 17. listopadu 1989 jen české Občanské fórum, ale i jeho slovenský protějšek. Také on zastupoval široké spektrum opozičních sil, které v té době na Slovensku existovaly.
V Umělecké besedě u Dunaje se v neděli odpoledne sešlo několik set lidí především z řad slovenských umělců. Mluvili spolu několik hodin, nakonec se připojili k výzvě českých kolegů a protestům proti brutalitě a zvůli policejních a vojenských orgánů, ke které došlo v Praze 17. listopadu.
Okolnosti vzniku Veřejnosti proti násilí připomínáme v repríze pořadu, který v roce 2004 připravil Peter Duhan. Na webu ale jen do 13. prosince 2024.
Související
-
Rok 1989 a dva měsíce studentského televizního vysílání
Rok 1989 pro nás znamenal zásadní politickou změnu, takže vysíláme pořady, které zlomový rok rozebírají ze všech stran.
-
Represe do poslední chvíle. Příběhy lidí uvězněných v Československu z politických důvodů
Blíží se 35. výročí 17. listopadu 1989. V době, kdy komunistická policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům na pražské Národní třídě, už se kolem nás hroutil komunismus.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.