Šlapací ponorka

3. únor 2009

Američan Ted Ciamillo se rozhodl přeplout Atlantik ve vlastnoručně navržené šlapací ponorce. Jeho "Subhuman Project" k sobě připoutal velkou pozornost mořských biologů.

Někteří muži si ke 40. narozeninám dávají nová auta, jiní ambiciózní cíle. Do druhé kategorie by se dal zařadit Američan Ted Ciamillo, který se rozhodl přeplout Atlantik ve vlastnoručně navržené šlapací ponorce.

Na první pohled bláznivý plán s názvem Subhuman Project přitáhl pozornost mořských biologů. V ponorce s lidským pohonem vidí nástroj, který by jim umožnil tiše a diskrétně zkoumat povrchové vody oceánů.

Logo

Šlapací ponorka je vyrobena z lehkých, ale odolných materiálů: kostra je z nerezové oceli a plášť z polykarbonátu, zatímco části pohonného systému jsou zhotoveny z hliníku a titanu. Vznášivost zajišťuje pěna zabudovaná do stěn pláště spolu se vzduchovými vaky. Hloubka ponoru se dá ovládat napouštěním a vypouštěním vzduchu ve vacích.

Pět metrů dlouhá a 1,2 metru široká ponorka uveze pouze jediného muže, který bude muset být vybaven potápěčskou kombinézou a dýchacím přístrojem nebo šnorchlem. Ponorka je totiž navržena jako "mokré" plavidlo, které neřeší problém s tlakem vody a je neustále zaplavené.

Trasa odvážného vynálezce: 3700 km

A jak vypadá její pohonný systém? Kromě nožních pedálů je ponorka vybavena i táhly pro ruce. Pohyb rukou a nohou se pomocí systému kladek převádí na mávání ocasní ploutve. Plánovanou cestu dlouhou 3700 kilometrů by ponorka podle odhadů měla urazit asi za 50 dní, přičemž většinu času se bude pohybovat v hloubce 2 metrů pod hladinou.

Schéma ponorky Subhuman Project

Více se dozvíte na stránkách Subhuman Project.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio