Rusko couvá zadkem napřed do totality. Z autoritativního státu se stává totalitní, říká Rus žijící v Česku

21. březen 2014

Vlnu nevole vyvolal pomník na pražských Olšanských hřbitovech. Kontroverzi vyvolaly tabulky s textem oslavujícím sovětské internacionalisty. Ve středu tabulky odstranilo sdružení afghánských veteránů.

V Rusku internacionalisty označují vojáky, kteří poskytli „bratrskou“ pomoc. Zasahovali například v Československu v roce 1968, v Afghánistánu v 80. letech, a teď působí na Krymu.

Tabulku odstranilo ve středu samo sdružení afghánských veteránů Afganvet.

Rus žijící u nás Alex Kelin pro Ranní Plus řekl: „Domníval jsem se, že tabulka bude umístěna na bolševickou část hřbitova k podobným pomníkům. Tam by nikomu nevadila.“

K motivům stojícím za umístěním pomníku Kelin uvedl: „Jedna teorie je, že si tady tzv. pátá kolona zkouší, kam až může zajít a co si česká veřejnost nechá líbit.“

Předseda spolku Přátelé Ruska Jiří Vyvadil považuje teorii o páté koloně za úsměvnou. Přesto souhlasí: „Pomník byl evidentně hloupý, o tom sporu není.“

Kelin: Protiruské nálady v Česku sílí

V souvislosti s ruskou invazí na Krymu pozoruje Kelin v Česku růst protiruských nálad.

„Na připojení k Rusku na chvíli lidé vydělají, protože se z něj udělá výkladní skříň, ale na úkor životní úrovně celého zbytku Ruska.“

Jiří Vyvadil oponuje: „Ruská vojska už na Krymu byla, nepovažuji to za invazi. A výsledek referenda o připojení je jasný.“

Podle něj je Putin vynikající a demokratický vůdce: “Nepochybně byl demokraticky zvolen.“

„Rusko couvá zadkem napřed do totality, z autoritativního do státu totalitního,“ shrnul Alex Kelin.

autoři: rkr , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.