Ruská humanitární pomoc Ukrajině? Psychologická válka i ruský byznys

13. srpen 2014

Může být ruský konvoj s humanitární pomocí pro Ukrajinu novodobou obdobou trojského koně? Co je skutečným důvodem této mise?

Rusko uvedlo, že konvoj 270 kamionů překročí ukrajinské hranice pouze pod záštitou Červeného kříže.

Prezident jeho české pobočky Marek Jukl k tomu uvedl: "Červený kříž přijal před čtyřmi dny nabídku Ruska, a od té doby se jedná mezi Červeným křížem, Ruskem a Ukrajinou. Jedině dohodou všech tří stran dojde k poskytnutí humanitární pomoci."

„Ruský ministr zahraničních věcí Lavrov oznámil, že budou respektovat veškeré podmínky, které Kyjev v rámci dohody o humanitární pomoci určil,“ vysvětlil v Ranním Plusu bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý.

Počet lidí z konvoje čítajících 270 vozidel tvoří odhadem 600 lidí. „Taková skupina bez vybavení těžkými zbraněmi těžko může vytvořit podmínky pro vojenskou operaci,“ soudí generál.

Ten je přesvědčen, že mnoho informaci se přehání. „Šéfové států i organizací by měli být v komentářích umírněnější, a neměli by spojovat humanitární akci s vojenskou intervencí.“

Čtěte také

Šedivý spíše upozorňuje na psychologický dopad ruské humanitární akce. „Moskva se připravuje na období, kdy pokus separatistů ovládnout východní Ukrajinu skončí, a Putinovi půjde o udržení ruského vlivu na Ukrajině.“

„Pokud přesvědčí místní obyvatelstvo, že Rusko umí vytvořit vhodné podmínky a může dát lidem to, co potřebují, tak se to pro budoucnost vyplatí,“ shrnul generál.

Koordinátorka humanitární pomoci organizace Adra Sloveská republika Maria Sliacká hodnotí situaci přímo z Ukrajiny: „Podmínky zde hraničí s humanitární krizí.“

K obsahu ruských humanitárních konvojů řekla: „Co jsem zatím viděla, tak je obsahem ruských kamiónů jídlo, které je potřebné.“

Přesto má Sliacká k ruské akci připomínky. „Nejsem zastánkyně humanitárních kamiónů, protože z velké části podporují byznys v Rusku. Pomoc je nakoupená tam, a podporuje ruskou ekonomiku.“

„Vzhledem k tomu, že velká část Ukrajiny je stabilní, bylo by mnohem efektivnější a rychlejší, kdyby Rusko poslalo finance a potraviny se nakoupily například v Kyjevě,“ zhodnotila koordinátorka humanitární pomoci.

autoři: oci , bum
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.