Rozhlas Čechy-Morava – protentokrát aneb Jak se z protektorátu stalo centrum německého zbrojního průmyslu

14. březen 2023

16. března 1939 byl v Praze vyhlášen takzvaný Protektorát Čechy a Morava. Mělo jít o státní formu českých a moravských zemí okupovaných německou armádou a politicky a správně ovládaných německými nacistickými úřady. Formální hlavou protektorátu zůstal prezident Emil Hácha – tehdy se mu říkalo státní prezident. Hácha i vláda Rudolfa Berana však byli pouze loutkami v rukou úřadujícího říšského protektora. 

Na území protektorátu, který existoval až do konce války v květnu 1945, tehdy žilo přes 7 milionů obyvatel.

Podle některých svědectví si Hácha v březnu 1939 nechtěl připustit vážnost situace a ministru Jiřímu Havelkovi údajně řekl: „Nic si z toho, pane kolego, nedělejte, není to tak zlé. Budeme mít vlastní stát, ovšem bez armády a bez zahraničního ministra“.

Čtěte také

Protektorátní ministr zahraničí František Chvalkovský později přiznal, že ani při podpisu okupačního memoranda s Háchou vyhlášení protektorátu nečekali, předpokládali jen dočasnou okupaci.

Protektorát se vedle německého Porúří stal především důležitým centrem německého zbrojního průmyslu. Ve Škodových závodech v Plzni a brněnské Zbrojovce měli Němci k dispozici jedny z nejvýkonnějších kováren zbraní na světě. Ze západu Německa byla výroba často převáděna k nám, kde se vyráběla třetina německých tanků a 40 procent lehkých kulometů.

Jak a co mohl v letech protektorátu vysílat Československý rozhlas, připomínáme v repríze pořadu Pavla Hlavatého nazvaného Rozhlas Čechy-Morava – protentokrát. Na webu najdete jen do 14. dubna 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související