Rozhlas Čechy-Morava – protentokrát aneb Jak se z protektorátu stalo centrum německého zbrojního průmyslu
16. března 1939 byl v Praze vyhlášen takzvaný Protektorát Čechy a Morava. Mělo jít o státní formu českých a moravských zemí okupovaných německou armádou a politicky a správně ovládaných německými nacistickými úřady. Formální hlavou protektorátu zůstal prezident Emil Hácha – tehdy se mu říkalo státní prezident. Hácha i vláda Rudolfa Berana však byli pouze loutkami v rukou úřadujícího říšského protektora.
Na území protektorátu, který existoval až do konce války v květnu 1945, tehdy žilo přes 7 milionů obyvatel.
Podle některých svědectví si Hácha v březnu 1939 nechtěl připustit vážnost situace a ministru Jiřímu Havelkovi údajně řekl: „Nic si z toho, pane kolego, nedělejte, není to tak zlé. Budeme mít vlastní stát, ovšem bez armády a bez zahraničního ministra“.
Čtěte také
Protektorátní ministr zahraničí František Chvalkovský později přiznal, že ani při podpisu okupačního memoranda s Háchou vyhlášení protektorátu nečekali, předpokládali jen dočasnou okupaci.
Protektorát se vedle německého Porúří stal především důležitým centrem německého zbrojního průmyslu. Ve Škodových závodech v Plzni a brněnské Zbrojovce měli Němci k dispozici jedny z nejvýkonnějších kováren zbraní na světě. Ze západu Německa byla výroba často převáděna k nám, kde se vyráběla třetina německých tanků a 40 procent lehkých kulometů.
Jak a co mohl v letech protektorátu vysílat Československý rozhlas, připomínáme v repríze pořadu Pavla Hlavatého nazvaného Rozhlas Čechy-Morava – protentokrát. Na webu najdete jen do 14. dubna 2023.
Související
-
Protektorát a antisemitismus
Věnujeme se antisemitismu a pronásledování Židů v době protektorátu. Hostem byl Jaroslav Rokoský, historik Filosofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.
-
Atentát na Heydricha změnil pohled na Protektorát
Dne 27. května 1942 provedli členové parašutistické skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Šlo mimo jiné o bezprostřed...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.