Rostoucím dinosaurům se měnily lebky

1. duben 2010

Znovuobjevená lebka mladého sauropoda dokazuje, že některým druhům dinosaurů se během růstu dramaticky měnil tvar lebky.

Obrovští býložraví sauropodi měli lehce stavěné lebky z tenkých kostí, které se po smrti zvířete většinou rychle rozložily. Lebky dospělých sauropodů, ale především mladých jedinců, jsou proto velmi vzácné. Jedním z mála nálezů je lebka juvenilního diplodoka (Diplodocus), která byla objevena v roce 1921 a více než 80 let odpočívala netknutá ve sbírce Carnegie Museum of Natural History. Teď ji ale prozkoumali paleontologové z Michiganské univerzity a své závěry zveřejnili v březnovém vydání časopisu Journal of Vertebrate Paleontology.

Přestože lebka bezesporu patří diplodokovi, od lebek dospělých jedinců stejného druhu se podstatně liší. Jako u většiny mláďat, oči byli v poměru ke zbytku lebky větší. Nečekaný byl ale protáhlý zašpičatělý čenich, který se hodně liší od čtvercového čenichu dospělých diplodoků. Paleontologové věří, že změny ve tvaru lebky mohou být spojeny s potravním chováním. Mladí a dospělí diplodokové se vyhýbali potravní kompetici tím, že vyhledávali jiné zdroje potravy. Juvenilní jedinci s protáhlými čenichy byli vybíravými jedlíky, kteří si vybírali jenom ty nejvýživnější části rostlin. Dospělci se širokou tlamou naproti tomu mohli spásat všechno, co měli před sebou.

Zdroj: University of Michigan

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio