Romové se bouří proti Ukrajincům. Co vlna protestů vypovídá o jejich postavení ve společnosti?
Tragický útok v Brně, konflikt v Pardubicích a Krupce na Teplicku. Někteří Romové z nich viní Ukrajinské uprchlíky, i když policie nic takového zatím nepotvrdila. A nezdráhají se kvůli tomu vyjít do ulic. Co vypovídá vlna protiukrajinských protestů o naší společnosti a postavení Romů v ní? A co mají dělat vládní i nevládní instituce, aby jejich nepodložené obavy z útoků rozptýlily?
Téma pro Zaostřeno, které natočil Vít Pohanka.
Související
-
Rozzlobení Romové. Vládní tým nemusí k uklidnění situace stačit, expertka varuje před radikalizací
Frustrace, naštvání, vztek. Jak rozumět týdny trvajícímu napětí mezi některými Ukrajinci a některými Romy? A dělá s tím něco vláda?
-
Patrik Banga: Kdyby moji vrstevníci získali vzdělání, možná bychom dnes nemluvili o romském problému
Hlavním prostředkem integrace Romů v Česku by v současnosti mělo být vzdělávání, myslí si Patrik Banga, novinář, hudebník a autor knihy Skutečná cesta ven.
-
Apolena Rychlíková: Část Romů dává najevo svou dlouholetou frustraci. Nelze to bagatelizovat
Konfliktů, které se nesou na ose sporů dvou vysoce zranitelných skupin u nás – Romů a Ukrajinců – přibývá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.