Rodiče jsou lékaři zastrašováni a tlačeni do očkování, tvrdí občanské sdružení Rosalio

30. září 2014

Očkovat nebo neočkovat? Pokud ano, jakou vakcínou? A pokud ne, riskujeme tím zdraví nebo život dítěte? Hosté pořadu Pro a proti se pokusili odpovědět na otázku, jestli je očkování nezbytné.

„Rodičům radíme, aby očkování uchopili individuálně,“ uvedla ředitelka občanského sdružení Rosalio Martina Suchánková.

Podle ní nemůže jedno plošné očkovací schéma vyhovět všem dětem. „Je třeba zjistit si nemoci, proti kterým se očkuje, jestli je dítě může dostat, znát nežádoucí účinky vakcíny, využít více informačních zdrojů, a podle toho se pak rozhodovat.“

„Nezbytně nutné je to očkování, které si rodiče sami zvolí. Důležité je zvážit benefit očkování a nežádoucí účinky, a vybrat po poradě s lékaři a odborníky, radí Suchánková.


Suchánková: „Rodiče si rádi nechají poradit, ale situace, kterou vytváří povinné očkování, vytváří velký tlak na lékaře, a ti vytvářejí obrovský tlak na rodiče. Takže místo erudované rady a diskuze jsou rodiče jen zastrašováni a tlačeni k tomu, aby vše udělali přesně podle očkovacího kalendáře, aby lékaři měli agendu očkování v pořádku. Diskuze pak není téměř možná.“

Ředitel Fakultní nemocnice v Hradci králové a předseda Vakcinologické společnosti Roman Prymula vnímá rozhodnutí rodičů své děti neočkovat jako riskantní. „Máme povinných devět očkovacích látek a myslím si, že všechny nutné jsou.“


Prymula: „Mám problém s tím, že u rodičů proces rozhodování nebude validní, je to spíše záležitost pocitová. Když bychom šli na operaci srdce, taky nebudeme schopni lékaři adekvátně poradit. V autoservisu si také auto podle knížky neopravím sám. Rodič by si měl vybrat mezi dvěma adekvátními doporučeními, které mu lékař poskytne.“

Předseda Vakcinologické společnosti zpochybnil dostatek erudice rodičů pro správné rozhodnutí. „Při vší úctě ke všem si nemyslím, že by rodiče byli schopni pojmout celý obor v jeho šíři.“

Zvláště v případě polia (dětské obrny) jde podle Prymuly „o tikající bombu. Divoké polio se šíří ze Sýrie do okolních zemí. Pokud bychom nebyli proočkováni, hrozí epidemie s nedozírnými důsledky.“

Fond pro případné komplikace po očkování, o kterém se už několik měsíců mluví, je v přípravě, dodal Prymula, který je sám jedním z jeho iniciátorů.

„Intenzivně na tom pracujeme. Neměl by fungovat systém povinnosti a zároveň neodškodňování. Státní správa je ale tak těžkopádná, že proces schvalování bude trvat ještě alespoň rok,“ odhadl Předseda Vakcinologické společnosti.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio