Roboti nahradí delfíny
Americké vojenské námořnictvo po více než 50 letech přestane používat delfíny a jiné mořské savce pro hledání podmořských min. Důvodem je pokrok v technologii podmořských robotů, tyto stroje totiž už brzy zastanou speciálně vycvičená zvířata, jejich použití navíc bude levnější.
Kytovci a mořští savci jako jsou delfíni, belugy nebo lachtani byli po desítky let neocenitelnými pomocníky US Navy, Amerického vojenského námořnictva. Jejich úkolem bylo nejen hledání, označování a případně zneškodňování nepřátelských min, ale také hledání a sběr vlastní ztracených min, dokonce i odhánění nepřátelských potápěčů. Tento dlouhodobý vojenský “Program mořských savců”, který v současnosti zahrnuje více než 100 zvířat, během několika let skončí.
Zasloužila se o to malá robotická ponorka torpédovitého tvaru s tichým pohonem a s rybím názvem Knifefish, “Nožovka” či Nožovitá ryba, která by měla zvířata asi v roce 2017 nahradit. Chov živých průzkumníků byl totiž finančně velmi náročný a samozřejmě nešlo jen o zajištění jejich tréninku. Navíc tento program z pochopitelných důvodů vadil ochráncům zvířat - armádní služba je chovaná zvířata dost omezovala a vystavovala je riziku.
Delfíni jsou pro účely hledání min velmi efektivní, protože mohou využít svého sonaru - zdroje zvukových vln. To je jediný druh signalizace, který pod vodou na větší vzdálenost funguje. Na stejném principu pracují hledací i navigační systémy podmořských robotů. Skoro sedm metrů dlouhou a necelou tunu vážící ponorku Knifefish vyvíjí firma Bluefin Robotics. Do provozu ji má uvést kolem roku 2015.
Americké vojenské námořnictvo chce za stejným účelem zakoupit také obdobné německé bezpilotní podmořské stroje s opět zvířecím názvem SeaFox. A kromě nahrazení práce zvířat chce také výrazně omezit nasazování lidských potápěčů.
Zdroje: Popular Science, BBC