Robot jako tučňák

28. duben 2009

Roboti inspirovaní živočichy zřejmě budou čím dál častější. Nedávno jsme vám představili robotickou chobotnici a nyní vzniklo hejno robotických tučňáků. Na výstavě Hannover Messe Trade Exhibition jej představila německá inženýrská společnost Festo.

Příspěvek jste mohli slyšet v magazínu Nula-jednička. Další témata: Time Warp na Academia Film Olomouc, Prodej společnosti Sun Microsystems, Futurologické okénko: Skype i pro iPhone, Zvony a zvonaři - 3. díl: Zvonovina, Četba - J. Rečková: Zvláštní den.

Robotičtí tučňáci mají typicky vřetenovitý tvar těla, v němž se ukrývá motor, který pohání křídla. Motor také zajišťuje pohyb hlavy, která je k tělu připevněna systémem pružných skelných vláken.

Díky tomu se hlava natáčí ve směru pohybu a tučňák může ve vodě manévrovat se stejným půvabem, jako jeho živá předloha. Každý robot je vybaven 3D sonarem, díky kterému se vyhýbá překážkám ve vodě.

Logo

VIDEO: plavání robotických tučňáků.

Kromě tučňáků určených pro vodní prostředí inženýři představili také poněkud větší verzi, která má tělo naplněno héliem a zvolna proplouvá prostorem výstavních hal.

Design použitý při výrobě robotických tučňáků se podle článku na stránkách New Scientist může uplatnit v průmyslových aplikacích. Společnost Festo jej už využila při vývoji flexibilní končetiny, která vypadá jako chobot zakončený uchopovacím zařízením. Končetina se dokáže otočit o 90 stupňů v jakémkoli směru, což jí dává zatím bezkonkurenční obratnost.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio