Robot jako tučňák
Roboti inspirovaní živočichy zřejmě budou čím dál častější. Nedávno jsme vám představili robotickou chobotnici a nyní vzniklo hejno robotických tučňáků. Na výstavě Hannover Messe Trade Exhibition jej představila německá inženýrská společnost Festo.
Příspěvek jste mohli slyšet v magazínu Nula-jednička. Další témata: Time Warp na Academia Film Olomouc, Prodej společnosti Sun Microsystems, Futurologické okénko: Skype i pro iPhone, Zvony a zvonaři - 3. díl: Zvonovina, Četba - J. Rečková: Zvláštní den.
Robotičtí tučňáci mají typicky vřetenovitý tvar těla, v němž se ukrývá motor, který pohání křídla. Motor také zajišťuje pohyb hlavy, která je k tělu připevněna systémem pružných skelných vláken.
Díky tomu se hlava natáčí ve směru pohybu a tučňák může ve vodě manévrovat se stejným půvabem, jako jeho živá předloha. Každý robot je vybaven 3D sonarem, díky kterému se vyhýbá překážkám ve vodě.
VIDEO: plavání robotických tučňáků.
Kromě tučňáků určených pro vodní prostředí inženýři představili také poněkud větší verzi, která má tělo naplněno héliem a zvolna proplouvá prostorem výstavních hal.
Design použitý při výrobě robotických tučňáků se podle článku na stránkách New Scientist může uplatnit v průmyslových aplikacích. Společnost Festo jej už využila při vývoji flexibilní končetiny, která vypadá jako chobot zakončený uchopovacím zařízením. Končetina se dokáže otočit o 90 stupňů v jakémkoli směru, což jí dává zatím bezkonkurenční obratnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.