Robot inspirovaný pterodaktylem
Inženýři aeronautiky z Texaské technické univerzity sáhli po inspiraci k vývoji nového autonomního letadélka skutečně hluboko do minulosti.
Podle jejich názoru okřídlení plazi pterodaktylové, kteří byli svrchovanými vládci nebe, v sobě spojovali to nejlepší z ptáků i netopýrů. Dokázali plachtit stejně jako ptáci a přitom mohli manévrovat s obratností, která se plně vyrovnala dnešním netopýrům.
Jeden brazilský pterodaktyl nesl na hlavě velký smyslový orgán tvaru podobnému lodní plachtě. Právě tento druh inspiroval inženýry k vývoji letadla, které přesně kopíruje stavbu těla pterodaktyla a ocasní křídlo má umístěné na nose. Jeví se vám to jako nesmyslné?
Počítačový model vytvořený podle kompletní kostry pterodaktyla ale ukázal, že nejde o destabilizaci, ale naopak o prvek, který letadlu umožní lépe proklouzávat úzkými prostorami, manévrovat mezi vysokými budovami a přistávat na balkónech. Letadlo, které je dlouhé asi 70 centimetrů, dostalo jméno Pterodrone a jeho účelem by měl být především sběr dat.
Podle svých tvůrců představuje zcela novou kategorii robotických letadel. Dokáže nejen zcela tiše létat a plachtit, ale také kráčet po zemi - stejně, jako před 115 miliony let tvor, který jeho vznik inspiroval.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.