Robot horolezec

5. srpen 2010

Robot, který neuvěřitelně připomíná kyvadlové hodiny. Tak vypadá první autonomní stroj, který se ve šplhu po stěnách vyrovná člověku.

Pro zkoumání stěn vysokých budov, mostů, přehrad i nukleárních zařízení by se bezesporu hodili roboti, kteří by šplhali po hladkých zdech a kamerkou pořizovali záznamy o jejich stavu. Při vývoji těchto lezců se inženýři zatím soustřeďovali na základní cíl: udržet robota na zdi, po které by měl šplhat. Efektivita pohybu do výšin zůstávala stranou – až dosud. Na horolezeckou scénu z laboratoří Utažské univerzity vstoupil robotek jménem ROCR („rocker“), který dvouapůlmetrovou zeď zdolá za necelých 16 sekund. Díky tomuto času by mohl soupeřit i s lidskými horolezci.

Závod s malým robotem (na délku 45 cm, na šířku 31 cm, váha 0,5 kg) by však byl dost kuriózní – ROCR vypadá jako kyvadlové hodiny. Má dvě ramena opatřená háky a spojená kovovým půlkruhem, která se zachytí na zdi, dlouhý ocas a malý motor umístěný ve středu těla. Motor kývá ocasem ze strany na stranu a vytváří tak sílu, která robota žene vzhůru. Pohání jej baterie umístěná na konci ocasu, která kyvadlu zároveň dodává potřebnou tíhu. Robotek je vybavený mikropočítačem, senzory a veškerou elektronikou potřebnou k tomu, aby se na zdi mohl pohybovat zcela samostatně. Až proto uvidíte, že se po kolmé zdi plazí něco, co se nápadně podobá dědečkovým kyvadlovkám, nemusíte se obávat o své duševní zdraví. Právě jste viděli ROCR v akci.

ROCR - robot horolezec
<object width="640" height="505"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/R0sZmRnELKk&amp;hl=cs_CZ&amp;fs=1?rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/R0sZmRnELKk&amp;hl=cs_CZ&amp;fs=1?rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object><br /><br />

Zdroj: University of Utah

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.