Řím před pohřbem papeže

5. duben 2005

Italský ministr vnitra Giuseppe Pisanu v tomto okamžiku asi neví kam dříve skočit. V okamžiku, kdy se do Říma na pohřeb papeže Jana Pavla II. chystají dva až tři milióny osob, měl na krku regionální volby. V 13 regiónech z celkového počtu 20 hlasovalo více než 41 miliónů voličů.

Oblastní orgány v Itálii kontrolují významné sektory každodenního života, jako zdravotnictví, školství, zemědělství či ochranu životního prostředí. Za rok se v Itálii budou konat volby parlamentní, a pokud by dopadly jako ty regionální, Silvio Berlusconi již může začít s balením zavazadel. Levicová opozice totiž zvítězila 11:2. Vládní koalici zůstaly jen Lombardie a Benátsko. Na římském ministerstvu vnitra právě v těchto okamžicích sčítají poslední hlasy jihoitalské oblasti Puglia (čti pulja), kde dosavadního pravicového guvernéra vystřídá jistý pan Niki Vendola, který je nejen neokomunista, ale i homosexuál, který se ke své životní tendenci otevřeně hlásí. Premiér výsledky doposud nekomentoval a prostřednictvím svých úzkých spolupracovníků dal najevo, že má jiné a důležitější starosti.

Řím začíná totiž praskat ve švech. K úmrtí Jana Pavla II. došlo v okamžiku hlavní turistické sezóny. Již před Velikonocemi nebylo snadné najít hotelový pokoj, pokud jste ovšem nebyli ochotni zaplatit 300 € denně v pětihvězdičkovém hotelu. Je zde sice sídlo početných náboženských řádů a kongregací, ale tam se více než padesát-šedesát tisíc lidí nedá ubytovat. Římský starosta Walter Veltroni se tedy vrátil k receptu použitému v Jubilejním Svatém roce 2000. Na různých místech, zvláště na periferii, budou postavena velká stanová města. Na prostranství, kde se před pěti lety konalo obrovské setkání papeže s mládeží, bude ubytováno více než 100.000 lidí. Celá organizace byla dána do rukou šéfa italské civilní obrany Guida Bertolasa, který se již osvědčil při různých kalamitách, jako jsou povodně či zemětřesení. O zdravotní ošetření se má postarat více než 700 lékařů a 4000 dobrovolníků červeného kříže. Největší problémy ale asi způsobí doprava. Ta je i za normální situace největším křížem návštěvníka Věčného města. Nakonec nezbylo nic jiného než uzavřít střed města autobusům, které musejí zůstat na periferii. Hlavní linky vedoucí do Vatikánu budou v těchto dnech v provozu 24 hodin denně a budou bezplatné. Poslední kilometr budou muset všichni projít pěšky.

Zda to bude stačit ale není jasné. Svatopetrský chrám bude do pohřbu otevřen prakticky celý den. Pouze od 3 do 5 hodin ráno se postarají o jeho úklid. Odhaduje se, že od včerejšího večera před tělesnými ostatky papeže prošlo více než 250.000 lidí. A tak všichni potají doufají, že konkláve, které by mělo začít mezi 17. a 22. dubnem dlouho nepotrvá. Tradice posledních voleb papeže by tomu nasvědčovala.

V tomto okamžiku se pouze ví, že v řadách kardinálů panují dvě hlavní tendence: ti, kteří chtějí pokračovat ve šlépějích Jana Pavla II. a udržet pevné hierarchické vedení katolické církve a ti, kteří by se chtěli naopak více opírat o národní biskupské konference, které by měly větší pochopení pro každodenní problémy svých oveček. Mluvčím těch prvních je bavorský kardinál Ratzinger, ve skupině reformátorů je to bruselský kardinál Daneels. Je možné, že se nakonec najde kompromisní řešení. V tom případě by měli opět šanci Italové, je jich méně než kdysi, ale jsou stále nejsilnější skupinou. Kardinálové na dotazy novinářů neodpovídají. Nicméně v normálně dobře informovaných kruzích se hovoří o tom, že šance latinskoamerických kandidátů jsou v tomto okamžiku menší než před několika měsíci. Důvodem jsou prý značné názorové neshody mezi nimi.

autor: Josef Kašpar
Spustit audio