Richard Seemann: Německé sociální demokraty zachvátilo zemětřesení
O víkendu byla německá sociální demokracie (SPD) zachvácena zemětřesením. Vyvolal to páteční dopis místopředsedy strany a starosta druhého největšího německého města Hamburku Olafa Scholze.
Ten požaduje, aby na základě propadu SPD v zářijových parlamentních volbách byla zahájena vnitrostranická diskuse, která bezohledně odhalí příčiny tohoto historicky volebního debaklu. V podtextu, i když jméno předsedy Martina Schulze nebylo uvedeno, tato kritika směřovala k jeho osobě.
Scholzeho úvaha byla zveřejněna účelově v předvečer první stranické regionální konference z osmi, která se v sobotu konala v Hamburku. Šéf SPD reagoval pozitivně a demonstrativně prohlásil, že obsahově s řadou věcí plně souhlasí a ty se stanou základem v jeho úvodním projevu na prosincovém sjezdu strany.
Rok 2017 se musí stát symbolickým pro nový začátek SPD a bude odrazovým můstkem pro její organizační, strukturální a strategickou změnu. Ta musí být fundamentální a musí způsobit obnovu a být novým startem v její práci.
Že to bude možné, ukazuje vítězství sociální demokracie v říjnových dolnosaských volbách, kdy se stala po devatenácti letech nejsilnější stranou v této druhé největší spolkové zemi.
Předčasné volby?
Hamburská a v neděli následná lipská regionální konference ve svých závěrech, které souhlasily s touto taktikou, posílily pozice Martina Schulze i přes kritiku, která zaznívala. Strana by neměla podle regionálních politiků zabředávat do personálních problémů, i když podle komentátorů zatím pomíjí dostatečný podíl ve vedení žen a reprezentantů levicového křídla strany.
Současně se musí připravit na možné předčasné volby v příštím roce, kdyby se Merkelové nepodařilo sestavit jamajskou koalici a pokud sociální demokracie bude trvat na neměnné opoziční pozici.
Možnost této situace vyplývá z pondělního ostrého prohlášení představitele bavorských sociálů CSU Alexandra Dobrindta před nastávajícím pokračujícím průzkumným jednáním o této koalici.
Obvinil stranu Zelených, protože svými postoji provokativně směřují k jejímu ztroskotání. Nereflektují na polarizování utečenecké krize ve prospěch Alternativy pro Německo a z toho plynoucí evropské krize, a nemohou mít tak zájem na jejím vytvoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.