Richard Seemann: Německé sdělovací prostředky k Babišově aféře

15. listopad 2018
Andrej Babiš

Zcela nebývalou pozornost věnují německy píšící sdělovací prostředky aféře kolem prohlášení Babišova syna novinářům Seznamu.

Naposledy se Česku taková pozornost věnovala při příležitosti 50. výročí srpnových událostí. Nyní, což bývá výjimkou, se věnují zcela aktuálnímu politickému problému.

Petr Holub: Premiér před životním rozhodnutím

Andrej Babiš

Premiérův syn Andrej Babiš mladší prohlásil, že byl unesen na Krym, a že se tak stalo minimálně s vědomím jeho otce, Andreje Babiše staršího.

Prestižní švýcarský Neuer Zürcher Zeitung charakterizuje obvinění syna Andreje Babiše juniora, že byl unesen z rozhodnutí svého otce na Krym za šokující eskalaci aféry s Čapím hnízdem.

Cituje přitom jeho prohlášení, že otec si přál, aby zmizel před trestním stíháním kvůli zneužití evropských fondů při výstavbě Čapího hnízda. List podotýká, že český ministerský předseda toto obvinění odmítá, ale opozice žádá jeho demisi.

K osvětlení celého případu otiskuje loňský článek „Český Trump nebo když politika a obchod jedno jsou“. Andreje Babiše charakterizuje jako druhého nejbohatšího muže Česka, jehož holding mající 250 podniků se zabývá od obchodu s agrárními výrobky po vlastnictví medií o hodnotě čtyř miliard švýcarských franků. Podle listu došlo nyní k šokující eskalaci roky trvající aféry kolem Čapího hnízda, které nyní uvrhly Česko do vládní krize.

Nejhorší politická aféra od roku 1989

Pozoruhodné na prvý pohled by se mohlo zdát, že velkou pozornost věnuje případu lichtenštejnský Volksblatt. Jde sice o malé knížectví, jehož počet obyvatel se státní příslušností je pouhých 40 tisíc, kteří nemusí platit daně. Patří však mezi nejbohatší země, kde v jeho bankách jsou skryty peníze z celého světa.

Apolena Rychlíková: Kdo je tady nemocný?

Andrej Babiš mladší.

Včerejší premiéra nového dílu Zvláštního vyšetřování, které v režii Filipa Remundy a Víta Klusáka mapuje práci investigativců Slonkové a Kubíka ze Seznamu, vzbudila víc než jen zasloužený ohlas.

List podobně popisuje problémy kolem syna Babiše, o kterém jeho otec tvrdí, že jde o člověka duševně nemocného. Konstatuje, že aféra otřásá menšinovou vládu ANO a sociálních demokratů s tolerancí komunistů. Cituje přitom prohlášení Jana Hamáčka, že nelze vyloučit žádný příští krok.

Podrobné informace přináší i německý a rakouský tisk, jakož i tiskové agentury DPA a APA. S celou situací se podrobně zabývá pražský dopisovatel německá veřejnoprávní ARD.

Richard Seemann

V televizním zpravodajském pořadu dochází k závěru, že Andrej Babiš se zřejmě v příštím týdnu bude muset vystavit v Poslanecké sněmovně návrhu na vyslovení nedůvěry své vládě. Cituje přitom prohlášení předsedy TOP 09, že Babiš by měl převzít osobní odpovědnost za celou aféru s Čapím hnízdem a odstoupit. Jde prý o nejhorší politickou aféru od politické změny v roce 1989.

Spustit audio