Richard Seemann: Čínský prezident ve Švýcarsku. Policie zatýká demonstranty
V neděli odpoledne zavítal na dvoudenní státní návštěvu Švýcarska nejvyšší představitel Říše středu prezident Si Ťin-pching se svou chotí zpěvačkou Peng Liyuan.
Jako první nejvyšší čínský představitel se pak účastní ekonomického sumitu v Davosu. Jeho návštěva je doprovázená na švýcarské poměry mimořádnými bezpečnostními opatřeními s cílem zabránit i optickému setkání s demonstranty.
Bezpečnostní složky chtějí zabránit fiasku, které se odehrálo při předcházející návštěvě šéfa lidové Číny Ťiang Ce-mina před 18 lety, kdy byl uvítán pískotem a tibetskými vlajkami. Od neděle do pondělí je zcela uzavřeno centrum Bernu a zřízeny kontrolní přechody pro osoby zde zaměstnané. Místní policie přitom i mimo tento prostor provádí namátkové osobní prohlídky.
Jediná demonstrace s tibetskými vlajkami a transparenty byla povolena mimo vyznačené prostory, ale pouze do dvanácté nedělní hodiny, tedy ještě před příjezdem čínské delegace. Odpolední nepovolené shromáždění policie rozehnala a zadržela čtrnáct demonstrantů.
Státní banket uspořádaný švýcarskou spolkovou prezidentkou Doris Leuthardovou na počest Si Ťin-pchinga tak proběhl nerušeně. Ve svém projevu označila vzájemné vztahy za dynamické a nejužší. Ocenila přitom úsilí Pekinu při mírových misích a vyslovila se pro další prohloubení styků mezi oběma zeměmi.
Si Ťin-pching do Davosu
Pondělní bilaterární jednání bylo věnováno ekonomické a vědecké spolupráci a kooperaci na finančním sektoru. Diskutovalo se též o lidskoprávních otázkách, světovém klimatu a energetických problémech. Souběžně probíhal kulatý stůl mezi švýcarskými a čínskými hospodářskými představiteli, mezi jiným o rozšíření stávající dohody o svobodném obchodu. V úterý se pak přesunou vysocí čínští hosté do Ženevy, kde navštíví sídlo Spojených národů, světovou zdravotnickou organizaci a Mezinárodní olympijský výbor.
Poprvé se pak čínský prezident účastní světového ekonomického fóra v Davosu. Stane se prvním světovým setkáním politiků a reprezentantů hospodářského života v roce, kdy bude ovlivňováno politikou nového amerického prezidenta.
Zřejmá nejistota z toho se odrazila neúčastí německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Francoisa Hollanda a kanadského premiéra Justina Trudeaua. USA zde mají nejsilnější delegaci, ale nejsou zastoupeny žádným oficialním představitelem. Česko má rezervována dvě místa pro spolupracovníky miliardáře Petra Kellnera. Jednání, které skončí v pátek, se účastní tři tisíce delegátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.