Režisér, který předpověděl Trumpův triumf
„Dvaašedesátiletý americký režisér Michael Moore je zřejmě jediný americký aktivista a politický komentátor, který předvídal, že z Donalda Trumpa bude 45. prezident USA,“ píše britský deník The Times.
Moore pochází z Michiganu, jeho otec byl dělníkem v automobilce a Moore dobře rozumí poměrům na americkém Středozápadě, který fatálně postihl propad těžkého průmyslu.
I když je Moore považován za součást liberální elity, léta upozorňoval na ty, které společnost úplně přehlížela.
V červenci zformuloval Pět důvodů, proč zvítězí Trump, a natočil dokumentární snímek či spíše publicistickou komedii Michael Moore in TrumpLand.
„Teď cítí, že mu vývoj dal za pravdu, ale pyšný na to není,“ poznamenává list. „Zkoušel jsem varovat lidi dlouhé měsíce. Byl jsem v Británii v týdnu před referendem o brexitu, a viděl na vlastní oči, v jaké bublině tam žije politický establishment,“ řekl Moore Timesům. „Když jsem jim říkal, že přicházím z brexitového státu, nechápavě kroutili hlavami. Prý nejsem z Anglie, tak co to povídám? Odpovídal jsem, že jsem z té části Spojených států, kde převládá stejný hněv jako v Británii. Tam i tady byli lidé, kteří chtěli vyslat signál,“ vypráví Moore.
Miliardář na naší straně
„Hillary Clintonová vyhrávala předvolební debaty a Trump se choval jako hulvát. Ale já jsem pořád věděl, že ho nemůže porazit,“ tvrdí režisér. Deník New York Times den před volbami odhadl, že Clintonová má 80procentní šanci na vítězství. „Jenže když vám v předpovědi počasí řeknou, že je 20procentní šance, že bude pršet, bez deštníku ven nevyjdete,“ analyzuje Moore omyl, jehož se média a agentury dopustily.
Trumpa volili i jeho bývalí spolužáci ze základní školy, kteří jsou většinou na dně. Auto si nemohou dovolit několik let po sobě, na koupi domu dávno zapomněli a děti na univerzitu také nepošlou. Kapitalismus podle nich funguje jen pro jedno procento obyvatelstva. A nevadí jim ani to, že Trump má doma zlaté kohoutky. Aspoň jim trochu připomněl americký sen. Nevystupuje jako intelektuál, je pro ně přístupný.

„Elitám například uniklo, jak velkým fenoménem byla Trumpova reality show Učedník. A ta stála na tom, že magnát v ní nevyhazoval obyčejné průměrné ´Amíky´, nýbrž bohaté a slavné. Lidé už dlouho vstřebávali pocit, že Trump stojí na jejich straně, a to se teď projevilo,“ řekl Timesům Moore.
Za starých časů podle něj milionáři aspoň předstírali, že stojí na straně chudáků. Dnes si jich ani nevšimnou. Trump dokázal vzbudit dojem, že on ano. Na Wall Street ho nenávidí. A Demokratická strana obyčejné lidi ztratila, protože zběhla k lidem, kteří mají peníze. Dokonce i Barack Obama, který býval na straně chudých, dostává nejvíce sponzorských darů od společnosti Goldman Sachs. Ohluchl vůči lidem. „Pořád opakuje, že dostal Usámu bin Ládina a zachránil Detroit. Jenže když se na Detroit podívám já, moc zachráněný se mi nezdá,“ říká Moore.
Příliš ostré lokty Clintonové
Clintonová podle něj vyhrát nemohla, protože patřila k první generaci feministek, a ty se musely chtě nechtě prosadit ocelovými pěstmi. „V důsledku toho si vypěstovala řadu vlastností, které američtí muži nesnášejí. Proto Trump geniálně vystupoval v kampani jako misogyn. Útočil tím na Hillary a lidé to podprahově vnímali,“ píše deník The Times.
Trump v prezidentském úřadu Moorea děsí. „Mám-li být pesimista, pak to bude první hlava státu od Harryho Trumana, která použije jaderné zbraně, a jsem-li optimista, tak použije jenom všechny ty ostatní,“ říká režisér.

Tajně doufá, že prezidentství Donalda Trumpa se zhroutí vlastní vahou. „Buďto ho odvolají, nebo ztratí o úřad zájem. Je zvyklý na luxus, ale Bílý dům má jen jedno patro a chybí v něm skleník. Zahradu nechá zpustnout, protože nesnáší zeleninu a miluje rychlé občerstvení,“ říká Moore.
Lidé, kteří Trumpa volili, budou záhy zklamáni. Zjistí, že s jejich těžkostmi nemá nic společného. „Před 27 lety jsem ho potkal, když vedl kampaň za právo žen na potrat. Teď tvrdí pravý opak. Nepatří k obyčejným, není jeden z nich a nesdílí jejich názory a hodnoty,“ říká režisér.
Rozdíl mezi brexitem a volbou Trumpa je podle Michaela Moorea v tom, že Britové se rozhodli opustit Evropskou unii, kdežto Američané se rozhodli opustit Ameriku. Odmítli svou zemi v její dosavadní podobě. „Je to smutné a nahání to strach. Trump bude posledním prezidentem Spojených států, které jsme ještě znali a které jsme měli rádi,“ podotýká kontroverzní americký režisér.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka