Řehole i radost. Taková je práce fotbalového skauta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy S mikrofonem za fotbalem

Najezdí tisíce kilometrů za týden a vystřídají při tom několik států i stadionů. Pokud mají dobrý odhad, klubům mohou vydělat spoustu peněz.

Řeč je o fotbalových skautech, kteří jsou často na cestách podobně jako řidiči kamionů. V Česku jich je několik, ale těch špičkových se zkušenostmi z předních světových klubů jen málo.

Milan Holub, který začínal u anglického Charltonu, z něj přešel do Fulhamu a nyní hledá fotbalisty pro přední klub anglické Premier League, má na cestách řadu zastávek a schůzek po celé Evropě.

Ne vždy se však jedná o hledání potenciální posily. Mnohdy jde spíše o přátelské povídání, které je důležité, aby se skaut udržel v obraze, věděl, kde se co děje, kde trénují dobře, kde zase špatně, kam se chodí za penězi, kam zase z jiných důvodů, jak talenty na různých místech vychovávají a podobně.

Skauti obecně, ať už dělají pro kohokoli, chtějí mít co nejkomplexnější přehled o hráčích, kteří je nějakým způsobem zaujali, zajímá je výkonnost ale také charakter, takže Milan Holub mluví třeba i s učiteli nebo známými fotbalistů.

Milan Holub si své práce velmi váží a stejně jako ostatní si užívá, že může snoubit práci a koníček v jedno.

Na důležité zápasy chodí i desítky skautů. Například na zápas Gorniku s Legií, kterého se účastnil i Milan Holub v polském Zabrze, dorazilo na tři desítky skautů z předních evropských klubů. Zastoupena je i anglická Premier League, ale vůbec nejčastěji zřejmě Bundesliga.

Fotbalový skaut Milan Holub v Krakově

Na tribuně skauty ani nemusíte poznat, třeba Milan Holub chodí v „civilu", a jakýkoli klubový emblém byste na něm nenašli, ale u některých jeho kolegů poznáte, odkud jsou. Prozradí je třeba odznak na kabátě, logo klubu na bundě nebo i šála, záleží na tom, jak to kde mají nastavené.

Ne každý zápas přinese skautovi možnost doporučit zaměstnavateli nějakou budoucí hvězdu. O to těžší je pak sepsat hodnotící zprávu, jednu z pravidelných činností, kterou skaut většinou provádí až s mírným časovým odstupem, až po příletu nebo příjezdu domů.

Milan Holub své postřehy pravidelně zveřejňuje. Webové stránky se jmenují holubnastrese.cz