Řecko: Uprchlíci jako byznys a další volby za dveřmi

18. září 2015

Do Řecka připlouvají další uprchlíci. Za poslední dva dny jich jen na ostrov Lesbos z Turecka dorazilo 7 tisíc. Všichni chtějí pokračovat dál. Uprchlické krize zneužívají nejen převaděči, ale i cestovní kanceláře. Jak zjistil zvláštní zpravodaj v Řecku Robert Mikoláš, řada z nich se přeorientovala na přepravu migrantů na hranici s Makedonií.

„Volných míst v autobuse, který za pár minut odjíždí na hranici s Makedonií už zbývá jen několik,“ uvedl ve své reportáži pro Ranní Plus zpravodaj.

Konkrétně cestovní kancelář s názvem Bollywood vypraví denně zhruba 15 až 20 autobusů, protože každý chce odjet co nejdříve bez ohledu na to, že lístek stojí až 50 eur.

„Asad nás bombardoval, před dvěma lety náš dům zasáhla bomba a já přišel o zrak,“ vypráví jeden z čekajících před cestovní kanceláří, sedmdesátiletý Abdullah z města Dir-ez-Zur.

Toto město ovládají jednotky syrského prezidenta, na rozdíl od okolních vesnic, které obsadili radikálové z hnutí Islámský stát.

Na vině jsou obě strany konfliktu, tvrdí Syřan. „Úhlavním nepřítelem je Islámský stát, na druhém místě je pak režim Bašára Asada a také šiítský Hizballáh, který ho podporuje,“ shrnul Abdullah.

Předvolební vyhlídky Řecka

V Řecku dnes končí předvolební kampaň před nedělními předčasnými volbami a uprchlíci se také stali součástí předvolebního boje, souhlasí zpravodajka Sonia Dorňáková Stamu.

„Vzhledem k tomu, že lidé jdou hlasovat letos už potřetí, už nejsou tak nadšeni, hodně z nich uvažuje i o tom, že vůbec k volbám nepůjde.“

Podle ní je dost lidí přesvědčeno, že svým hlasem nemohou nic změnit, a ať zvítězí vláda konzervativců nebo levicová strana Syriza, stejně bude vítěz nakonec muset splnit drastický balík škrtů na další tři roky.

„Osobně si ale myslím, že nakonec hodně lidí volit půjde,“ doufá Stamu.

Řecké strany se shodují, že Evropa se o uprchlické téma musí zajímat, protože není jen problémem Řecka. „Jsme sice vstupní zemí do Evropy, ale nemůžeme uprchlickou vlnu zvládnout sami,“ citovala novinářka tiskovou mluvčí strany Syriza.

Poslední volební preference ukazují těsný boj mezi levicovou Syrizou a konzervativní Novou demokracií. Analytici se shodují, že se bude počítat každý hlas, protože rozdíl je skutečně minimální a bude záležet i na tom, kolik hlasů získají menší strany.

„Zajímavé je, že třetí místo podle průzkumů zaujímá neonacistická strana Zlatý úsvit, přestože ji stíhá už dva roky řecká justice,“ přiblížila předvolební výhled Řecka Sonia Dorňáková Stamu.

autoři: mir , rkr , oci
Spustit audio