Původ mayské modři

21. duben 2009

Chemická analýza přesně ukázala, odkud Mayové brali hlavní součást modrého barviva, které dodnes zdobí jejich budovy, sošky a fresky.

Staří Mayové dokázali vyrobit něco, co se dá podle španělských výzkumníků směle pokládat za předchůdce moderních hybridních materiálů. Modrý pigment, kterému se říká mayská modř, vydržel tisíce let beze ztráty barevných vlastností. Kromě toho odolává biodegradaci i většině známých rozpouštědel. Hlavní složkou mayské modři je kromě barviva z rostliny indiga mletý minerál palygorskit, který se vyskytuje v jílových horninách.

7.96Al0.07)O20 (Al1.59Fe3+0.20Mg2.25) (OH)2 (OH2)4Ca0.02Na0.02K0.04 4(H2O). Objev může archeologům pomoci identifikovat původ předmětů, které si Mayové kdysi ozdobili modrou barvou.
autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.