První umělý strom
Na americké Cornell University vznikl první umělý strom - kousek čirého gelu z materiálu podobného těm, které se používají k výrobě kontaktních čoček.
Vynález ale strom ani jinou rostlinu na pohled rozhodně nepřipomíná - je velký asi jako dlaň a pouhý jeden milimetr tlustý. V porézním gelu z polyhydroxyetyl metakrylátu jsou vidět dva kruhy, spojené sítí kapilár. Ty fungují stejně jako cévní svazky v rostlinné tkáni, což znamená, že jimi díky negativnímu tlaku vzlínají kapaliny. Rostliny tímto způsobem vedou vodu od kořenů do stonku či kmene a dále k větvím a listům.
Umělý strom podle univerzitní zprávy podporuje dlouho známou teorii, že tento proces je čistě fyzikální záležitost, která nevyžaduje žádnou biologickou energii.
A jak vypadají možné aplikace umělého stromu? Kapilární systémy inspirované rostlinami mohou podle jeho autorů obohatit současné technologie pasivního transferu tepla, které se používají například k chlazení notebooků. Mohly by také umožnit čerpání vody v suchých oblastech nebo odstraňovat znečišťující látky z půdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.