První anglické farmy založili Francouzi

7. prosinec 2009

Angličané možná dluží Francouzům víc, než by se jim zamlouvalo. Podle nové studie totiž první zemědělské usedlosti na britské půdě založili francouzští emigranti.

Výzkumníci z kanadské Univerzity Simona Frasera sledovali hustotu lidské populace na britských ostrovech v období před 8000 až 4000 let. Podle množství kostí, opracovaného dřeva i obilných zrn spočítali, že před 6000 let se počet obyvatel Britských ostrovů během pouhých čtyř století zčtyřnásobil. Načasování této populační exploze se přesně shoduje s obdobím, ve kterém se v Británii začalo objevovat zemědělství.

Její rychlost podle vědců prakticky vylučuje možnost, že by zemědělství nezávisle vznikalo v tlupách lovců a sběračů. Mnohem pravděpodobněji vypadá možnost, že zemědělství s sebou přinesli lidé, kteří asi před 6000 let přišli do jižní Anglie ze severozápadu Francie. Tomu by odpovídal i fakt, že vůbec nejstarší zemědělské usedlosti archeologové nacházejí právě na jihu Anglie. Asi o 100 let později pak následovala druhá vlna emigrantů ze severovýchodní Francie, kteří zemědělství přinesli do Skotska.

Zdroj: New Scientist, Journal of Archeological Research

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.