Průzkum Měsíce z vesmíru
Už padesát let létají sondy k Měsíci. První nesmělé pokusy následovalo přistání člověka a důkladné mapování povrchu a hledání vody. V tomto článku vám přinášíme chronologický přehled měsíčních misí.
Velmi rozsáhlé a podrobné informace o každé misi získáte kliknutím na její název. V tu chvíli budete přesměrováni na stránky astronoma Pavla Gabzdyla z Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně. Pavel Gabzdyl je český odborník na Měsíc a jeho stránky jsou nejobsáhlejším zdrojem informací o našem kosmickém sousedu na českém internetu.
(1959 - 1976) Luna
Velmi rozsáhlý sovětský program výzkumu Měsíce, který má na svém kontě řadu prvenství a také 300 gramů měsíční horniny dopravených do pozemských laboratoří.
(1959) Pioneer 4
První úspěšný pokus americké sondy o průlet kolem Měsíce, který se uskutečnil 3. března 1959.
(1961 - 1965) Ranger
Americký program Ranger měl za úkol zasáhnout sondami Měsíc a těsně před dopadem odvysílat detailní záběry měsíčního povrchu. To se podařilo celkem třem sondám z této řady.
(1965 - 1970) Zond
Jednalo se o sérii původně automatických kosmických sond, jejichž vývoj měl být završen pilotovaným obletem Měsíce.
(1966 - 1968) Surveyor
Americké sondy Surveyor byly určeny k měkkému přistání na měsíčním povrchu a průzkumu jeho vlastností v rámci připravovaného programu Apollo.
(1966 -1967) Lunar Orbiter
Série pěti úspěšných sond, jejichž úkolem bylo zmapovat měsíční povrch a vybrat vhodná místa přistání pro projekt Apollo. Fotografie pořízené sérií těchto sond překonalo až mapování sondou Clementine v roce 1994.
(1967 - 1972) Apollo
Dosud nejnákladnější a nejrozsáhlejší měsíční mise. Celkem dvanáct kosmonautů strávilo na měsíčním povrchu 299 hodin a 44 minut. Do pozemských laboratoří bylo dopraveno 382 kilogramů měsíčních vzorků.
(1990, 1992) Galileo
Primárním cílem sondy Galileo byl samozřejmě výzkum planety Jupiter a jeho rodiny měsíců. V roce 1990 a 1992 ale sonda proletěla i v těsné blízkosti Země a Měsíce.
(1994) Clementine
První sonda, která důkladně zmapovala celý povrch Měsíce, včetně oblastí jižního a severního pólu. Výsledky sondy v mnohém změnily náš pohled na Měsíc a přinesly řadu nových objevů. Přitom se jednalo o původně vojenský projekt.
(1998 - 1999) Lunar Prospector
Po velmi dlouhé době byla tato sonda další výhradně měsíční misí. I když byl Lunar Prospector poměrně levnou sondou, přinesl řadu cenných vědeckých informací.
(1998, 1999) Near, Nozomi, HST, Cassini
Na sklonku devadesátých let dvacátého století se kromě sond Clementine a Lunar Prospector podívaly na Měsíc i sondy s jiným než výhradně měsíčním programem.
Našemu nejbližšímu vesmírnému sousedu se věnuje ve svém speciálním vydání magazín Nebeský cestopis dne 7. dubna 2007.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.