Proti hlučným a opilým turistům ať tvrdě zasahují strážníci, žádá Asociace cestovních kanceláří
Na špici sezóny se turistické centrum Prahy a některých dalších historických klenotů Česka potýká s davy turistů. S nimi rostou tržby obchodníků, hoteliérů, restauratérů i zisky obecních pokladen. Zároveň ale ubývá klidu a životního prostoru obyvatel těchto turisticky přitažlivých lokalit. „Myslím, že to je o harmonizaci extrémů, to je všechno,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Podle Papeže není hlavním problémem koncentrace zábavy, ale protikuřácký zákon. „Ten vyhnal lidi z provozoven na ulici, a ta na to není připravená. Ale město, které má právo udělit souhlas s provozovnou, už má regulativní nástroj v ruce, takže může povolit nebo zakázat další bar, říká Papež.
Nedovedu si představit, že to, co se děje v některých pražských ulicích, by se dělo v Paříži, v Londýně nebo jinde. Tam by zasáhla tvrdě policie a pokuty by byly tak vysoké, že by si to nikdo nedovolil. Jan Papež
Papež soudí, že věci, které už jsou za hranou, by měla řešit městská policie. „A to je problém jen města. Jak dokáže být městská policie aktivní vůči zaparkovaným vozidlům, podobně by měla řešit i tyto problémy.“
„Městská policie je nedostatečná, a to by mělo město řešit. Policie by měla zasahovat proti hluku a pokutovat. Je otázkou míry, kterou když někdo překročí, potom má dostat trest,“ žádal místopředseda Asociace cestovních kanceláři.
Pražský radní a místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD) také považuje za důležité oddělit turisty, kteří dělají zásadní problém. „Není to jen o množství, ale o kvalitě turistů.“
„Opravdu jsou lokality, kde se v centru města nevyspíte, například kolem Dlouhé ulice nebo ulice V Kolkovně. To byly dříve příjemné rezidenční oblasti, ale dnes tam přibyla spousta nočních podniků. Teď je to jen zábavní centrum, a je s tím spojen velký problém pro běžné soužití," říká Hodek.
Městská policie je v segmentu pořádkové funkce naprosto nedostatečná, ani nemá respekt. Když máte v noci v centru Prahy třicet strážníků včetně těch na služebnách, je to katastrofa. Daniel Hodek
Je ale možné sloučit rezidenční lokalitu s turismem? „Máme příklady z jiných metropolí, že to jde. Je to o tom, jestli je město schopno dílčí věci regulovat.“
Papežovy námitky, že hlavním viníkem je protikuřácký zákon, Hodek odmítá. „Ten problém byl i před platností proti kuřáckého zákona. Je ale pravda, že zákon situaci velmi zhoršil," řekl.
„My nemáme možnost v soukromých domech omezit nebo dát souhlas s tím, jestli tam bude provozovna nebo nebude. V živnostenském zákoně tato možnost byla, ale vypadla zřejmě na konci 90. let,“ upozornil zastupitel.
Ten souhlasí, že současný stav městské policie je nevyhovující. „Městská policie má nedostatek strážníků, dlouhodobě se nedaří naplnit počty, které před pár lety byly. Má to spoustu důvodů, je to velké trápení, ale diskuze se o tom vede,“ ujistil Daniel Hodek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.