Prosinec 1968 – boj o Josefa Smrkovského a jiné kuriozity
Gustáv Husák – tehdy již jednoznačně a cíleně hrající v sovětských barvách o moc ve státě – vyslovil požadavek, aby tuto funkci vykonával Slovák. Demagogické využití národnostní otázky bylo zjevné, Smrkovský obdržel velmi výraznou podporu od veřejnosti, odborů i dalších organizací, v zásadě žádnou však od svých reformních soudruhů.
Čtěte také
Ačkoliv se nějakou dobu sílícímu tlaku bránil, podlehl mu počátkem ledna, kdy ze své funkce odstoupil a stal se předsedou Sněmovny lidu (jedné z komor Federálního shromáždění). Tím i viditelně započal jeho mocenský pád.
V širším kontextu pak pokračovalo utužování cenzury, rozklad těsně předokupační a těsně pookupační „všelidové“ jednoty; celospolečenská apatie sílila, přesto však ještě trval odpor řady statečných jednotlivců, skupin i organizací.
V pořadu uslyšíte ukázky z několika Smrkovského prosincových vystoupení včetně jeho silvestrovského rozhlasového projevu, dobové reflexe Husákových ataků proti Smrkovskému, dále pak momentky z originální diskuse mezi filmaři, pozoruhodná vystoupení z rozhlasového cyklu Tribuna náročného posluchače, jehož prosincová část byla věnována české národní povaze, a několik dalších dobových kuriozit, včetně referencí o letu Apolla 8 kolem Měsíce.
Dokument na webu najdete do 20. ledna 2024.
Související
-
Jen si nechte Dubčeka v Moskvě… Jak by vypadal srpen 1968, kdyby se někdo rozhodl jinak?
Okupace naší země 21. srpna 1968 byla nečekaná. A vyžadovala rychlé reakce. Za mnohé se dodnes nemusíme stydět. Nejvyšší představitelé státu se vymezili proti okupantům.
-
Dva tisíce slov. Dobře míněná provokace
Na přelomu května a června 1968 se na spisovatele Ludvíka Vaculíka s pověstí publicistického „enfant terrible“ obrátili lékaři, aby pojmenoval to, co všichni věděli.
-
Jaro 1968: Jak politická opozice vstávala z hrobu
Nemůžete vzniknout, nemůžeme vás povolit. Nejde to kvůli naší minulosti, dostalo by nás to před únor 1948. A nejde to ani vzhledem k mezinárodním souvislostem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.