Proměnlivá paměť není pro orální historiky překážkou, ale výzvou

31. červenec 2010
Monitor

V Praze se uskutečnila začátkem července 16. mezinárodní konference orální historie. Mezi více než 600 účastníky nechyběli ani zakladatelé orální historie.

Za kolébku této metody bývá tradičně považována Velká Británie. O její rozšíření a uznání se však zasadila i Itálie, kde se orální historii už desítky let věnuje profesor anglické literatury na univerzitě La Sapienza v Římě Alessandro Portelli. Jak se orální historici stavějí k paměti, tedy fenoménu, které je pro jejich metodu klíčový, avšak zároveň nutně selektivní a proměnlivý?

autor: jch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.