Proč si Putin drží Medveděva?

Most ve Vladivostoku otevřel ruský premiér Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv často vypadá jako podivný předseda ruské vlády. Hodně lidí očekávalo, že se po vypršení prezidentského mandátu v květnu 2012 stáhne na nějaké nenáročné a dobře placené místo, ale prezident Putin si ho pořád drží v čele kabinetu. Otázkou je proč, přemýšlí ruský server St. Petersburg Times.

Medveděvovo prezidentství nebylo úspěšné podle vůbec žádných měřítek. Jeho počáteční liberální program, jenž vyvolal naděje u některých intelektuálů, se rychle rozplynul. Na veřejnosti vystupoval jako slabý, plachý a neobratný politik. Všichni se posmívali jeho infantilní vášni pro technické vymoženosti a lásce k britským rockovým kapelám šedesátých let, kvůli které působil jako zastydlý puberťák, píší St. Petersburg Times .

Špatné hodnocení Medveděva je snad to jediné, co mají společného Putinovi zastánci i odpůrci. Medveděv v roli prezidenta očividně občas iritoval i samotného Putina, který po svém návratu do prezidentské funkce okázale omezil modernizační program, který Medveděv hájil. A Medveděv ani za svého současného mandátu premiéra neudělal nic, co by rozptýlilo dojem, že je naprostá nula. I Putin kritizuje práci jeho vlády a vyjadřuje nespokojenost s tím, že se nedaří realizovat jeho nařízení z května 2012 týkající se sociálních programů a ekonomiky.

Medveděv musí být navíc Putinovi neustálou připomínkou, že zatím nevychoval svého důstojného nástupce. V roce 2007 až 2008 se rozhodoval mezi Medveděvem a bývalým ministrem obrany Sergejem Ivanovem, jenže zvolený Medveděv se skutečným politickým vůdcem nestal. Dnes už Putin o nástupci neuvažuje a je pravděpodobné, že v prezidentském úřadu zůstane až do roku 2024. Není jasné, kdo jej nahradí potom, ale Medveděv to určitě nebude. Putin s ním má zřejmě jiné plány.

Ruská ekonomika vloni stagnovala a letos se možná ocitne v recesi, ale Putin jako by žádný hospodářský debakl neočekával a rozhazuje peníze všude kolem, jako by neměl nastat zítřek. Poskytl půjčku v hodnotě mnoha miliard dolarů Ukrajině a Bělorusku a bere na sebe obrovské břemeno miliardových půjček na olympiádu v Soči. Medveděva nechává u kormidla, což není právě moudré rozhodnutí do bouřlivého počasí. Jenže z Medveděva a jeho vlády lze také udělat vhodné obětní beránky, až dojde k nejhoršímu. Pak by mohl Putin povolat bývalého ministra financí Alexeje Kudrina, který by zemi vyvedl z hospodářské krize.

Slábnoucí liberální pověst Medveděva se zase může Putinovi hodit při případných zásazích proti disentu po olympijských hrách v Soči, jak se mnoho členů opozice obává. A pokud by po nedávné menší amnestii měly náhodou následovat další kroky s cílem dosáhnout usmíření doma a vylepšit pověst Ruska v zahraničí, pak by se dal Medveděv naopak vystrčit do popředí jako reformátor. Putin však rozhodně zůstane tvrdým a nekompromisním národním vůdcem, uzavírá ruský server.

Zpracováno za zahraničního tisku.