Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži?

Proč muži umírají statisticky dříve než ženy? „Jsou na vině steaky a přesčasy v práci, nebo drží něžné pohlaví déle při životě jejich silnější nátura?“

Tyto a další otázky si na svých stránkách klade německý týdeník Die Zeit. A jako příklad uvádí událost, která se skutečně stala:

Měl to být lukrativní obchod: 47letý Andre-Francois Raffray se zavázal k tomu, že bude 90leté Jeanne Calmentové vyplácet doživotní rentu – a po její smrti získá její byt. Jenže se trochu přepočítal.

Pravda, nemohl možná tušit, že se jeho smluvní partnerka stane nejstarší ženou světa. Když zmiňovaný Francouz ve svých 77 letech zemřel, jeho žena ve vyplácení doživotního důchodu vitální seniorce pokračovala. Jen dodejme, že Jeanne Calmentová se dožila 122 let.

Na světě dnes žije necelých 700 osob, které mají přes 110 let. 90 procent z nich jsou ženy. Ty se totiž podle statistik dožívají vyššího věku než muži, to je globální fenomén. Například v Německu se ženy dožívají v průměru 83, muži jen 78 let. V Rusku žijí muži ještě o deset let méně.

Čtěte také

Čemu vděčí ženy za svou dlouhověkost? V genech se podle německého listu klíč k této záhadě nenachází. Vědci sice u lidí, kteří se dožili velmi vysokého věku, nápadně často zaznamenali výskyt genu nazvaného „ApoE2“, tento gen se ale vyskytuje rovnoměrně u obou pohlaví. Za dlouhý život podle dosavadních zjištění může složitá souhra genetické výbavy a prostředí. Jak přesně tato souhra funguje, však odborníci stále zkoumají.

Takže si shrňme dosud známé poznatky: Biologicky mají ženy genetickou výhodu, kterou je jejich dvojitý chromozom X. Ten je nositelem řady dědičných dispozic důležitých pro imunitní systém.

Chromozomy (ilustrační foto)

Pokud je jeden ze dvou chromozomů X, které ženy mají, závadný, může tento problém vyrovnat druhý chromozom coby jeho dokonalá kopie. U mužů tento mechanismus nefunguje, protože místo dvou chromozomů X mají chromozomy X a Y. Navíc jsou v nevýhodě po hormonální stránce.

„Muži umírají častěji na kardiovaskulární onemocnění,“ konstatuje Holger Höhn z Univerzity v německém Würzburgu. Čím je to způsobeno? Může za to hormon testosteron? To vědci zatím stále nevědí.

Je však známo, že testosteron muže podněcuje k riskantnímu jednání, které často vede k nehodám a úrazům. Muži tedy častěji umírají mladí. To potvrzují pokusy na zvířatech: kastrované krysy žijí déle.

Čtěte také

Jenže mnohem důležitější než biologická výbava je podle týdeníku Die Zeit způsob, jakým člověk žije. To ostatně dokládá studie, kterou provedl mladý německý sociolog Marc Luy v klášterech. Vyplývá z ní, že mniši se dožívají v průměru o čtyři roky vyššího věku než ostatní muži. Luy je přesvědčen, že za to může každodenní rutina, málo stresu a umírněná životospráva.

„Možná by se dalo říct, že mniši vedou za zdmi klášterů podobný život jako ženy,“ podotýká německý list. A je všeobecně známo, že ženy žijí zdravěji než muži: chodí častěji k lékaři, dbají na vyváženou stravu a na dostatek pohybu a pijí méně alkoholu. Tento životní styl je u nich do velké míry dán právě jejich ženskou rolí.

Mnich (ilustrační foto)

Jenže tradiční rozdělení společenských rolí mezi obě pohlaví prochází v poslední době dramatickými proměnami. Stále více žen zastává manažerské pozice, které s sebou přinášejí mnoho stresových situací. Čím dál častěji potom takové ženy sahají po cigaretě. Životní styl mužů a žen začíná nabývat velmi podobných rysů – a tím pádem se pomalu snižuje také délka života žen.

Přesto budou mít zástupkyně něžného pohlaví před muži, co se týká délky života, vždycky náskok, který je daný biologickými dispozicemi. Muži ale rozhodně nemusejí propadat zoufalství. Demografové mají totiž dobrou zprávu pro obě pohlaví: Díky vysoké úrovni lékařské péče se budeme všichni dožívat vyššího věku. Jen v Německu bude za třicet let podle odhadu expertů žít milion stoletých lidí. Tolik týdeník Die Zeit.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Šárka Daňková
Spustit audio