Proč děti lépe tráví mléko

23. listopad 2010
Monitor

Děti zřejmě tráví mléko lépe než dospělí díky tomu, že mají odlišné kmeny „přátelských“ bakterií.

Třetí největší pevnou složkou mateřského mléka jsou oligosacharidy humánního mléka (human milk oligosaccharides, HMOs). Jsou to strukturně velmi komplexní molekuly, které by člověk vlastními silami nedokázal strávit a musí mu s tím vypomáhat bakterie Bifidobacterium longum. Vědci z Kalifornské univerzity porovnávali genetický profil těchto bakterií u dětí a dospělých a zjistili, že existují nejméně dva odlišné kmeny bakterií Bifidobacterium longum.

U dětí krmených mateřským mlékem se vyskytuje kmen Bifidobacterium longum infantis, který primárně tráví sacharidy z mléka a tvoří hlavní složku dětské střevní mikroflóry. Jakmile však dítěti skončí období mléčné stravy, ustoupí „dětský“ kmen bakterií ze scény. Nahradí jej „dospělý“ kmen Bifidobacterium longum longum, který lépe rozkládá sacharidy rostlinného původu. Rozdílnost kmenů těchto bakterií může být podle vědců důvodem, proč děti obecně tráví mléčné výrobky lépe než dospělí lidé.

Zdroj: American Society for Microbiology, Applied and Environmental Microbiology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.