Přes tisíc oprav na zdejších silnicích už provedl stroj, který funguje na základě českého patentu. K zacelování vozovek využívá mikrovlny
Cílem projektu AdAgriF českých vědců je najít způsob, jak ukládat více uhlíku do půdy. České zemědělství a lesnictví by tak mohlo přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Čeští vědci vyvíjejí silikonový model, na kterém simulují vady hlasivek. Jak zní a k čemu bude vlastně dobrý?
Poslechněte si celou Vědu Plus. Moderuje Renata Kropáčková.
Související
-
Na Zlínsku byla spuštěna první česká průmyslová výroba bezemisního vodíku
V jakých oborech se dá využít bezemisní vodík? A může digitalizace lidských vůní pomoci v lepší diagnostice a sledování zdravotního stavu?
-
Kutilství a svépomocná tvorba patří k české společnosti už léta. Důvody se mění v čase
Důvody, proč si lidé radši některé věci vyrobí sami, se přitom v čase mění. Před rokem 1989 je k tomu vedla nedostupnost spotřebního zboží a služeb.
-
Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyzývají vývojáře umělé inteligence, aby byli transparentnější
V jakých oborech roste vliv AI a v čem se zlepšuje? Lidé, kteří více vnímají bolest, to mají zřejmě od neandrtálců. Jak na to přišli genetici?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.