Přehlížené vosy loví nebezpečné pavouky

13. září 2012
Monitor

Blanokřídlý hmyz, kterého si víc než 200 let nikdo pořádně nevšímal, se dočkal zasloužené slávy. Náhodný objev ukázal, že loví lidem nebezpečné pavouky.

Vosa Agenioideus nigricornis z čeledi hrabalkovití (Pompilidae) je rozšířená po celé Austrálii. Druh popsal v roce 1775 dánský entomolog Johan Christian Fabricius podle exemplářů, které byly uloveny během první plavby kapitána Jamese Cooka v roce 1768. V moderní době se vosa stala součástí mnoha sbírek hmyzu, ale o jejím životě nebylo známo téměř nic. Zlom přišel ve chvíli, kdy devítiletý Florian Irwin ze Západní Austrálie na dvorku zpozoroval vosu, která do svého hnízda táhla paralyzovaného pavouka. Jeho otec, který je profesorem na Murdochově univerzitě, vosu i její kořist vyfotografoval a kontaktoval odborníky na entomologii.

Náhodné pozorování školáka tak vyústilo v objev, že necelý centimetr dlouhá vosa parazituje na stejně velkých snovačkách Hasseltových (Latrodectus hasselti). Tito jedovatí pavouci jsou příbuzní severoamerických černých vdov a patří k nejnebezpečnějším druhům Austrálie. Vosa snovačku paralyzuje bodnutím žihadla a odvleče ji do hnízda, kde naklade vajíčka. Ochromený, ale stále ještě živý pavouk pak poslouží jako potrava vylíhlým vosím larvám.

Zdroj: University of Adelaide

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio