Přehlížené vosy loví nebezpečné pavouky
Blanokřídlý hmyz, kterého si víc než 200 let nikdo pořádně nevšímal, se dočkal zasloužené slávy. Náhodný objev ukázal, že loví lidem nebezpečné pavouky.
Vosa Agenioideus nigricornis z čeledi hrabalkovití (Pompilidae) je rozšířená po celé Austrálii. Druh popsal v roce 1775 dánský entomolog Johan Christian Fabricius podle exemplářů, které byly uloveny během první plavby kapitána Jamese Cooka v roce 1768. V moderní době se vosa stala součástí mnoha sbírek hmyzu, ale o jejím životě nebylo známo téměř nic. Zlom přišel ve chvíli, kdy devítiletý Florian Irwin ze Západní Austrálie na dvorku zpozoroval vosu, která do svého hnízda táhla paralyzovaného pavouka. Jeho otec, který je profesorem na Murdochově univerzitě, vosu i její kořist vyfotografoval a kontaktoval odborníky na entomologii.
Náhodné pozorování školáka tak vyústilo v objev, že necelý centimetr dlouhá vosa parazituje na stejně velkých snovačkách Hasseltových (Latrodectus hasselti). Tito jedovatí pavouci jsou příbuzní severoamerických černých vdov a patří k nejnebezpečnějším druhům Austrálie. Vosa snovačku paralyzuje bodnutím žihadla a odvleče ji do hnízda, kde naklade vajíčka. Ochromený, ale stále ještě živý pavouk pak poslouží jako potrava vylíhlým vosím larvám.
Zdroj: University of Adelaide
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.