Předseda školských odborů: Chceme, aby pedagog měl status chráněné osoby

15. duben 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Dobšík

Dvě procenta učitelů v Praze bylo v posledních třech letech napadeno žákem. To uvádí výzkum Pražského centra primární prevence. Z počtu přibližně 14 000 učitelů se jedná tedy asi o 280 učitelů. A to jistě není zanedbatelné číslo.

„Pro mě je to rozhodně alarmující informace a zapadá to do rámce, kdy jsme se předběžné dohodli s paní ministryní na tzv. školské tripartitě. Toto téma ministerstvo chce řešit,“ říkáFrantišek Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

„Chceme vést ofenzivní jednání, aby pedagog měl statut chráněné osoby,“ odpovídá v Interview Plus.

Nedokáží si učitelé získat autoritu, nebo je chyba jinde?

„Nebudu přistupovat na populistické prohlášení, že ta současná generace je ta horší, než jsme byli my a tak dále. To určitě má nějaký vývoj. Ale ten vývoj negativní pro nás, pro učitele, je. Že role školy se proměňuje a i pozice učitele. Možná na to nejsme úplně připraveni.“

Jako další faktor Dobšík uvádí, že například kázeňské problémy se odvíjí od spolupráce rodiny a školy, stejně tak od času, který rodiče stráví se svými dětmi.

Pedagogové jako chráněné osoby


Učitel, ta jeho psychická zátěž v té třídě není srovnatelná hned tak s nějakou profesí. František Dobšík

„Kolegové na Slovensku mají ze zákona o pedagogických pracovnících právě statut chráněné osoby, kde jsou třeba zvýšené sazby za napadení a podobně. Že určitě u některých profesí, kde jsou nejvíce ohroženi v ústavech výchovné péče a dále, tak určitě pro ty potencionální adepty násilí to může zafungovat jako prevence.“

Není to příliš silné opatření? Podle Dobšíka by šlo o rozrůznění, které by platilo jinak pro pedagogy například mateřských škol a dle jiných podmínek například pro zaměstnance výchovných ústavů.

Diskuze kolem inkluze jako obava z neznámého

„Já osobně jsem se od pozice: také odpůrce, posunul do neutrální roviny. A když mám čím dál tím víc informací, tak vlastně v současné době to na spoustě škol již probíhá. Jen si to učitelé hradí ze svého,“ říká k zavádění inkluze s tím, že jde podle něj spíše o obavu z neznámého.

Poslechněte si celé Interview Plus a dozvíte se například, jak se dívá předseda školských odborů na problematiku platů učitelů.

autoři: mro , bar
Spustit audio