Právník a mecenáš Jan Kruliš-Randa se oženil s dcerou švýcarského prezidenta
Nositel státního vyznamenání za zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, profesor národního hospodářství a mecenáš Jan Kruliš-Randa pocházel ze slavného rodu. Jeho pradědečky byli vynálezce obloukové lampy František Křižík a rytíř Antonín Randa, uznávaný profesor občanského práva a děkan právnické fakulty.
Po maturitě začal Kruliš-Randa studovat práva, v roce 1948 byl z fakulty z politických důvodů vyloučen. Následné represe ho donutily k odchodu do exilu, podařilo se mu uprchnout přes Šumavu do Bavorska.
V zahraničí získal stipendium a vystudoval v Curychu národní hospodářství. V 50. letech přesídlil do USA a pracoval tam pro americké koncerny. V roce 1963 se vrátil do Švýcarska, kde se oženil s Rosemarie Spühlerovou, dcerou významného politika Willyho Spühlera, který v roce 1968 zastával funkci švýcarského prezidenta.
Po roce 1989 začal přednášet v Praze na Vysoké škole ekonomické a na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2004 zaznamenal jeho životní vzpomínky publicista Milan Hanuš, poslechněte si. Na webu ale jen do 19. února 2024.
Související
-
František Křižík. Český Edison byl pracovitý a skromný velikán
Příběh a osudy Františka Křižíka, jednoho z našich nejvýznamějších vynálezců a průmyslníků. Přezdívalo se mu český Edison, i když on sám se tomuto označení bránil.
-
Úžasné životy: František Křižík podle architekta Patrika Kotase
Vynálezce, inženýra a podnikatele Františka Křižíka spojuje se současným českým architektem Patrikem Kotasem příběh pražských tramvají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.