Pravěký členovec s komplexním mozkem

11. říjen 2012

Kambrijští členovci měli podobně rozvinutý mozek a oči jako dnešní raci a hmyz. Dokazují to 520 milionů let staré fosilie.

Součástí kambrijské fauny byl členovec s latinským jménem Fuxianhuia protensa. Jeho asi sedm centimetry dlouhé fosilie jsou známé z čínské provincie Jün-nan, kde bylo nalezeno velké množství výborně zachovalých exemplářů z doby před 520 miliony let. Na některých je patrné, že jeden z nejstarších známých členovců spojoval primitivní tělní plán s nečekaně rozvinutou centrální nervovou soustavou.

Mozek členovce Fuxianhuia byl tvarem, velikostí i umístěním zcela srovnatelný s moderními rakovci (Malacostraca), mezi které patří například krabi či krevety. Stejně jako u nich byl rozčleněn na tři segmenty a v některých fosiliích se zachovaly zbytky nervové tkáně, která vedla k očím na stopkách, jaké se kromě korýšů vyskytují také u hmyzu. Znamená to, že členovec Fuxianhuia mohl být dravý a měl komplexní zrak, který se zřejmě vyvinul v důsledku „evolučních závodů“ mezi kambrijskými predátory a jejich kořistí.

Rozvinutý mozek 520 milionů let starého členovce také vypovídá o evoluci moderních forem. Ty, které mají jednodušší mozek, nemusí být nutně vývojově straší – spíše se zdá, že jejich původně komplexní mozek se v určité fází evoluce vydal cestou zjednodušování.

Zdroj: University of Arizona, Nature

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio