Pravdivé zkazky o léčivé půdě

26. květen 2009

Za zkazky o léčivé půdě z Jordánska zřejmě mohou bakterie, které žijí v hlíně a produkují účinná antibiotika.

Rostoucí počet bakterií rezistentních na antibiotika způsobil, že vědci se při hledání nových antimikrobiálních látek obracejí i k neobvyklým zdrojům. Jeden takový představují historické i současné zkazky o léčivých účincích červené půdy, která se vyskytuje na území Jordánska. Červená půda údajně výborně léčí kožní infekce a svědivé záněty kůže, jako je například plenková dermatitida malých dětí. Odborníci z mezinárodního týmu předpokládali, že důvodem léčivých účinků mohou být bakterie, které žijí v půdě a produkují antibiotika.

Odebrali vzorky půdy z několika oblastí Jordánska a přidali je ke kulturám dvou druhů bakterií, z nichž jednou byl nechvalně známý zlatý stafylokok. Oba pokusné druhy bakterií v přítomnosti červené půdy hynuly a v kultuře naopak vzrůstal počet bakterií, které produkují antibiotika. Možnost, že by pokusné bakterie zabíjel nějaký jiný mechanismus než antibiotika, autoři studie vylučují. Viry bakteriofágy, které ničí bakterie, vědci v půdě nenašli. Prvoci a měňavky, kteří bakterie požírají, sice ve vzorcích půdy byli, ale jejich počet byl příliš nízký na to, aby vysvětlil silný antimikrobiální účinek. Červená půda z Jordánska by proto mohla být zdrojem nových druhů antibiotik, na které si patogenní bakterie zatím nemohly vyvinout rezistenci.

Výsledky studie popisuje článek v Applied and Environmental Microbiology.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.